İlk Yurt Dışı Seyahatim, Nereye Gitsem?

uçak

Eveeet sonunda karar verdiniz, parayı biriktirdiniz ve yurt dışına çıkacaksanız. Peki bu kadar güzel ülke arasında nereye gideceksiniz?

Öncelikle nereye gideceğinize karar verirken yardımcı olacak etmenleri yazdığım ” Nereye Seyahat Etsem? ” yazıma göz atın derim. Bu yazıda ise doğrudan destinasyon odaklı gidip “Ben bugünkü deneyimimle yurt dışına ilk defa çıkacak olsam nereyi seçerdim? “sorusunu yanıtlamaya çalışacağım.

Yazılarımı takip ediyorsanız bildiğiniz gibi Interrail yaparak Avrupa’da birçok ülkeyi gezdim, sonrasında da durmadım ve gezmeye devam ettim; Amerika, Uzakdoğu eklendi gezdiğim rotalara.

İlk yurt dışı seyahatim de Interrail ile olmuştu, bence özellikle gençseniz ya da kendini genç hissedenlerdenseniz Interrail ile şöyle tadımlık olarak şehirlerin havasını koklayıp sonra beğendiklerinizi tekrar ziyaret etmek mantıklı bir seçim.

Yok yok Interrail kadar uzun boylu bir seyahat dememiştim diyorsanız, benim ilk tercihim Avrupa’da bir yer olurdu. Amerika ve Uzakdoğu’yu biraz cesaret kazandıktan sonra ziyaret etmek daha mantıklı geliyor bana.

lviv sokakları

Avrupa’da neresi peki? Ukrayna’da Latin alfabesi kullanılıyor olsaydı Lviv diyebilirdim mesela, çünkü hem vizesiz hatta pasaportsuz gidilebiliyor hem de vizeli gideceğimiz bir Avrupa şehri havasında. Eski yapıları, bol bol kiliseleri, yeşilliği ve kafeleriyle aratmıyor diğer Avrupa şehirlerini. Bir de oldukça ekonomik bir şehir, daha ne olsun.

ada ciganlija

Belgrad da Lviv ile aynı nedenden ilk tercihim olmaz diye düşünürdüm ama gittiğinizde o kadar da fark edilmiyor alfabe farklılığı, birçok yerde Latin alfabesi kullanılıyor. Vizesiz ve ekonomik, üstelik çok da güzel bir şehir ama tarihi yapılar açısından aşağıda tavsiye edeceğim vizeli Avrupa şehirlerine göre geride kaldığını söyleyebilirim.

milocer plajı

Makedonya daha kolay olabilir dil açısından ama ilk defa Makedonya’ya gitsem, hele de turla gitsem bir daha yurt dışına çıkmam, bizim ülkemiz daha güzel deyip yurt içi gezilerime devam ederdim. Bosna-Hersek ise bence Makedonya’dan daha iyi bir destinasyon, ayrıca ulaşım açısından da daha gelişmiş, üstelik daha da güzel bir ülke. Yazarken neden olmasın dedim:) Budva ise tarihi açıdan size çok şey sunacak bir şehir değil; deniz, doğa ve iyi vakit açısındansa harika ama ilk yurt dışı seyahati için aradıklarınız bu olmasın bence:)

Benim de ilk gittiğim ülke olan İtalya, İtalya’da da Roma ve Floransa iyi seçim olur. Turla da gidebilirsiniz, büyük İtalya turları aşırı yorucu değil. Evet, vizeli ve Balkanlar’dan daha pahalıya mal olur ama bir Paris kadar da yakmaz cebinizi. Tarihe ve tarihin nasıl korunduğuna tanık olur, bizim damak tadımıza uyan lezzetleriyle de kendinizden geçersiniz.

Barselona

İspanya da olabilir elbette ama turla Büyük İspanya yaparsanız çok yorulursunuz, Barselona’dan da Madrid’den de Valencia’dan da bir şey anlamazsınız. İspanya’ya gidecekseniz ya doğrudan Valencia ya da Barselona derim. Barselona‘nın enerjisi çok güzel, neredeyse her yere yürüyerek ulaşmak mümkün, fiyatlar diğer Avrupa ülkelerine göre bir nebze daha uygun, deniz kıyısında bir şehir ama mimari açıdan Gaudi’den mi ibaret derseniz, orası ayrı bir mesele.

Viyana da güzel bir seçim aslında ama havası yaz aylarında bile güzel karşılamayabilir sizi. Düzenli bir şehir nasıl olur Viyana’da deneyimleyebilir, tarihi yapıları arasında kaybolabilirsiniz ama biraz daha pahalıya patlar. Bir Norveç, İsveç kadar el yakmaz ama İspanya kadar da uygun değil.

prag manzara

Prag’ı önermeyi çok isterdim ama hem para birimi hem dil farklılıkları bir Ukrayna kadar olmasa da seçimi değiştirebilecek etkenler. Diğer vizeli Avrupa ülkelerine kıyasla daha uyguna mı gelir, kesinlikle! Şehrin dokusu da oldukça güzel.

Aslında hem uygun hem vizeli bir yer yanı başımızdaki Yunanistan ama o kadar da yakına gitmek ister misiniz bilemem. Yani vizeyi almışken şöyle bir uzaklara açılsanız daha güzel olmaz mı?

Elbette dünya bu yazdığım yerlerden ibaret değil, günün sonunda ilk destinasyonunuza çok takılmadan bir yerden başlamak en iyisi ama başladığınız yerdeki deneyiminizden memnun kalmazsanız da diğer deneyimlere şans vermeyi unutmayın derim. Turla mı gitmelisiniz yoksa bireysel mi ise başka bir yazının konusuydu, onu da buradan okuyabilirsiniz.