Yurt Dışına Turla mı Gitmeliyim Bireysel mi?

uçak

  1. Turla Gezmenin Avantajları
  2. Turla Gezmenin Dezavantajları
  3. Kendi Planlarınızla Gezmenin Avantajları
  4. Kendi Planlarınızla Gezmenin Dezavantajları

Hem farklı turlarla hem de bireysel olarak yurt dışına birçok seyahat deneyimim oldu. İkisinin de avantajları ve dezavantajları var; gideceğiniz yer, zaman kısıtı, bütçe ve nasıl dolaşmak istediğinize göre seçiminizi yapmakta yarar var.

Turla Gitmenin Avantajları

Zamandan tasarruf! Bence en önemli avantajı kesinlikle bu. Gitmeden önce nereler gezilecek, nasıl gezilecek gibi hazırlıklar yapmak oldukça vakit aldığından özellikle çalışanlar için bu hazırlığı yapmak çok kolay değil. Turla gittiğinizde ise mutlaka görülmesi gereken yerler turda olduğundan sizin özel bir hazırlık yapmanıza gerek kalmıyor. Gittiğiniz yerlerde 1-2 mekan önerisi de veren rehberler sayesinde ne yiyeceğim derdine de son!

Bilet kuyrukları, yer bulabilir miyim endişesi yok! Bu endişeyi turu yapacak olan rehberlere bırakıyorsunuz ve rehberin peşine takılıp gezmeye başlıyorsunuz. Üstelik bilet alırken yaşayacağınız İngilizcem yeterli mi kaygılarına da gerek kalmıyor.

Nadir de olsa turlar daha uyguna gelebiliyor. Özellikle tek havayolunun uçtuğu ya da uçuşların pahalı ancak şehrin uygun fiyatlı olduğu yerlerde toplu alım yaparak uçuşları daha uyguna getirip tur fiyatını da sizin için avantajlı hale getirebiliyorlar.

Güvenliğe dair önlem için rehbere kulak vermeniz yeterli. Rehberler hem kalabalık olan yerlerde hem de şehrin varoş bölgelerinde gerekli uyarılarda bulunuyor. Hatta bence biraz fazla da abartıp gözünüzü korkutabiliyorlar ama neyse.

Ülkeye döndükten sonra da devam ettirebileceğiniz arkadaşlıklar. Özellikle yurt dışı turlara katılan kitlenin yurt içi turlara nazaran daha kaliteli olduğunu düşünüyorum, bu da size benzer seyahat tercihleri olan kişilerle iyi arkadaşlıklar için bir fırsat yaratıyor. Ayrıca turlarda da birkaç kişinin bir araya gelmesi tur harici gezilerde taksi ücretini bölüşmek açısından da iyi olmuyor değil.

Öğretici bir gezi. Sadece gezip görmüyor aynı zamanda rehberin anlatımlarıyla birçok yeni bilgi ediniyorsunuz, hatta iyi bir rehbere denk gelirseniz kitaplarda yazanlardan fazlasını öğrenmeniz de mümkün.

Turla Gitmenin Dezavantajları

Çoğunlukla daha pahalıya mal oluyor. Kendiniz gittiğinizde aynı fiyata daha iyi otellerde kalabilecek ve çok daha ucuza ekstra turları yapabilecekken turla giderseniz 2-3 katı fazla ödüyorsunuz. (Yurt dışına hiç turla gitmemiş olanlar için şunu belirtmekte yarar var, yurt dışı turlarda yurt içi turlar gibi bütün rehberli geziler fiyata dahil değil. Şehrin panoramik turu hariç tüm geziler ekstra olarak geçiyor.)

Koşuşturmaca. Turun içeriğine göre değişse de çoğunlukla rehberin peşinde onun hızına ayak uydurarak dolaşmak zorunda kaldığınızdan oldukça yorucu oluyor. Sabah oldukça erken saatlerde kalkma gerekliliği de özellikle gece hayatını sevenler için bir dezavantaj. Eğer farklı şehirler de dolaşılacaksa kısa zamanlara sıkıştırılan otobüs yolculukları ve sık sık otel değiştirme ayrı bir yorgunluk yaratıyor.

Öğrendikleriniz akılda kalıyor mu tartışılır. Birden, çok fazla bilgi yüklemesi olunca insanın aklında çok az şey yer ediyor, not almazsanız her şey uçup gidebiliyor maalesef. Oysa kendiniz okuyup araştırıp öğrenince daha akılda kalıcı oluyor.

Rehberlerin önerdiği mekanlar çoğunlukla el yakan cinsten. Sanıyorum bazı rehberlerin de mekanlarla anlaşmaları var ve yönlendirilen müşteri sayısına göre komisyon alıyorlar.

Şehrin yerlileriyle tanışma fırsatınız çok az. Hep grup halinde gezmece modunda olunca ve turdakilerle konuşma rahatlığı da eklenince yerlilerle tanışmaya fırsat kalmıyor.

Ekstra turların bir kısmı ilginizi çekerken diğer kısmı hiç size hitap etmiyor olabilir. Bu durumda da gruba ayak uydurmak zorunda kaldığınızdan günü tam da istediğiniz şekilde geçiremiyorsunuz, üstelik bazen turlar da rehberin pazarlama yetenekleriyle abartılmış olmuyor değil. Ayrıca yeterli sayı sağlanmazsa ekstra turlar olmayabiliyor. Bazen sizin en çok görmek istediğiniz ama kendi imkanlarınızla gitmenizin vakit alacağı bir yere yeterli sayı sağlanamadığı için gidilemeyebiliyor, bu durum da hayal kırıklığı yaratıyor.

Çoğunlukla oteller şehir merkezine uzak. Bu da demek oluyor ki ekstra turlara katılmadığınız durumlarda ya da arta kalan vakitlerde kendiniz bir şeyler yapmak isterseniz hem vakit hem de bir güzel para harcamak zorunda kalıyorsunuz.

Şehri çoğunlukla panoramik gezdirdiklerinden içine girmek istediğiniz yerlerin içini görmemiş oluyorsunuz, sonrasında gezmek için de vakit kalmayabiliyor. Ayrıca görülecek daha güzel yerler de varken onları atlamış oluyorsunuz (bkz. Roma’da Görülmesi Gereken Özel Bir Kilise). Bir de planlamayı nasıl yapıyorlarsa bazen şehirde bütün müzelerin, sarayların kapalı olduğu güne o şehri denk getirmeyi başarabiliyorlar.

İyi bir tur acentesiyle gitseniz de iyi bir rehbere denk gelmeme ihtimalini de unutmamak lazım. Ayrıca tur arkadaşlarınızın uyumlu olması da ayrı bir mesele.

Kalabalıkla gezmeyi sevmeyenler için de çok tercih edilesi olduğunu söyleyemem. Böyle bir durumda turla gitseniz bile ekstralara katılmamakta yarar var.

 Kendi Planlarınızla Gezmenin Avantajları

Eveet gelelim benim daha çok sevdiğim bir yöntem olan bireysel gezmeye:)

Gönlünüzce gezmek. Park seviyorsanız parkları, müze seviyorsanız müzeleri yani neyi seviyorsanız onu yapacağınız bir gezi. Üstelik buralarda ne kadar vakit harcamak istediğiniz de tamamen size bağlı. Gezmeden önce yaptığınız hazırlıklardan aklınızda kalanlar da rehberin anlattıklarından daha çok akılda kalıcı olacak inanın.

Şehirde sokak sokak gezmek ve gezerken bilmediğiniz bir şey/yer keşfetmek. Beklenmedik keşifler insanı tarif edilemez bir mutlulukla dolduruyor.

Ne yiyeceğiniz/ne içeceğinize kendi kendinize bütçenize göre karar verip uzun uzun yemek yiyebilmek, kahve içebilmek. Turistler değil de şehrin yerlileri nerelerde yiyor gözlemlemek.

İstediğiniz zaman mola verebilirsiniz, yorulmak isteyen yorulsun dinlenmek isteyen dinlensin. Dilediğiniz saatte otelden çıkarsınız ve otele dönersiniz.

Şehrin yerlileriyle tanışma imkanı. Yol sorarsınız, parkta bir bankta sohbete başlarsınız; bir de bakmışsınız çok farklı bilgiler edinmişsiniz.

Şehir merkezinde uyguna otel bulabilirsiniz. Böylece şehri de daha çok keşfedersiniz.

 Kendi Planlarınızla Gezmenin Dezavantajları

Otel güzel çıkmazsa kendi kendinize söylenmek zorunda kalabilirsiniz:)

Taksiye atladınız ve kazıklandınız mı? Bireysel gezerken niye taksi kullanıyorsunuz ki?

Kaybolur muyum, derdimi anlatabilir miyim kaygısı.. Kaygılanmayın bence, ilgili yazıma göz atarsanız kaygılarınız azalabilir. Yine aynı kaygılar nedeniyle turla gitseydiniz ekstra bir turla gideceğiniz şehir dışındaki tatlı kasabayı bireysel gezinizde atlamak zorunda kalabilirsiniz.

Bence en zorlu kısmı hazırlık aşamasında, hele ki detaycı bir insansanız ve yardım edeniniz yoksa oldukça yorulabilirsiniz. Bu yorgunluğun keyfi de başka:)

Umarım başınızdan geçmez ama hastalık vb. durumda şehri ve dillerini bilen birinin yardımı aranabilir. Genellikle turlarda rehberler böyle durumlarda yardımcı oluyorlar gördüğüm kadarıyla, bireysel gezerken ise bu durum zorlu olabilir.

Fırsatınız varsa bir şehre hem turla hem bireysel gidip hangisinden daha keyif aldığınızı kendiniz de deneyimleyebilirsiniz.