Roma’da görülmesi gereken özel bir kilise

Kiliseler birkaçını gezdikten sonra hep aynı gelir, artık gitmesem de olur dersiniz. Şimdi bahsedeceğim kilise içinse aynı şeyi söylemek mümkün değil. Roma’ya giden herkese önerdiğim, Avrupa’da gittiğim kiliseler arasında aklımda tek kalan : Saint Ignozia di Loyola.

Bu kiliseye ilk defa Interrail gezimde gitmiştim, gezerken tesadüfen karşımıza çıkmıştı. İçerisinin güzelliğinde büyülenmişken bir de liseli gençler müziğe başlayınca içerisi daha da güzelleşti ve burası içinde en uzun vakit geçirdiğimiz kilise oldu. Yıllar sonra Roma’ya ikinci gidişimde yanımdakilere de burayı gösterme niyetindeydim. Kiliseye gitmek için yola koyulurken rehberimizin de aklında bize burayı önermek varmış. Böylece kilisenin içiyle ilgili bilgileri de öğrenmiş oldum.

Kubbe olarak görülen yer aslında gerçekte bir kubbe değilmiş. Derinlik hissi verilerek kubbe gibi algılamamız sağlanmış. Ayrıca diğer freskler de derinlik hissi verilerek yapılmış, bu yüzden de çok gerçekçi duruyorlar. Bu noktada anladım ki bu kilise gerçekten de çok özelmiş, sadece bize öyle gelmemiş:)

Kilise Pantheon’un yakınlarında. Şehir haritalarında da gösteriliyor genelde. Biz önünden geçtiğimiz halde fark etmemiştik ilk anda, biraz dikkatlice etrafa bakmakta fayda var.