Roma’da Turistlerin Gözdesi : Aşk Çeşmesi

 

Roma’ya ilk kez 2010 yılında İnterrail’la Avrupa’yı gezme hayaliyle 3 kız arkadaş gitmiştik. Aşk çeşmesi (Fontana di Trevi) Roma hakkında en merak ettiğimiz yerlerden biriydi, nitekim gittiğimizde gördüğümüz kalabalık çoğu turistin de aynı merakı taşıdığını gösteriyordu. Roma’ya ikinci kez gidişimde de yine aynı kalabalıkla karşılaştım. Üstelik bu sefer etrafta fazlaca dilenci de vardı. İki seyahatim de Ağustos ayının ilk haftasındaydı. Yaz aylarında gittiğinizde kalabalığa hazır olun. Para atmak için yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Hadi parayı atacak yer buldunuz, fotoğraf çekmek için yer bulmanız daha da büyük bir sıkıntı. Yine de Roma’ya gittim de Aşk Çeşmesi’ni görmeden geldim demeyin 🙂

Gelelim parayı atma kısmına. Kimileri için para atmak tuttuğu dileğin gerçekleşmesi, kimileri içinse Roma’ya ikinci kez gelmeyi garantilemek. Parayı atarken dikkat etmeniz gereken; çeşmeye arkanızın dönük olması ve omzunuzun üstünden parayı atmanız. Ben ilk gidişimde Roma’ya ikinci kez gelmeyi umarak para atmıştım; artık çeşmenin hikmeti mi bilemiyorum ama ikinci kez gitme fırsatım oldu:)

Ayrıca çeşmenin etrafında birçok yemek yeri de bulacaksınız. Sanırım civarında bir Mcdonald’s da vardı. Yine de Roma’ya gitmişken Mcdonald’s yerine pizzacıları tercih etmenizi öneririm.