Stockholm Skansen Açık Hava Müzesi

skansen açık hava müzesi

  1. Skansen Müzesi Neden Ziyaret Edilmeli?
  2. Skansen Müzesi’nde Alışveriş
  3. Skansen Müzesi’nde Yeme-İçme
  4. Skansen Müzesi Ziyaret Saatleri ve Ücreti
  5. Skansen Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Stockholm çok pahalı bir şehir olduğundan çok fazla gezme fırsatımız olmadı. Müzeler arasında bir seçim yapmaya gelince hem açık hava müzesi olduğundan hem de İsveç’in tarihsel olarak yaşam tarzını gözlemleme fırsatı yarattığından Skansen Müzesi’ni tercih ettik.

Skansen Müzesi Neden Ziyaret Edilmeli?

Skansen Müzesi 1891 yılında kurulmuş dünyanın en eski açık hava müzesi.

Skansen’e gittiğinizde minyatür bir İsveç’le karşılaşıyorsunuz. Hem evler hem çevresindekiler İsveç’in 16. ve 20. yüzyıllar arasındaki yaşam tarzlarını yansıtıyor.

skansen açık hava müzesi

Döneme uygun dizayn edilmiş evlerin içinde de örnekleme amaçlı o günkü geleneksel kıyafetlerle yaşam tarzlarını yansıtan İsveçliler bulunuyor. Örneğin, aşağıdaki fotoğrafta da görüldüğü üzere bir evde kazanda peynir yapan geleneksel İsveç kıyafetlerinde bir kadın vardı, yazının sonundaki fotoğrafta da yemek yapan kadınları görebilirsiniz. Evlerin önündeki çiftliklerde de hayvan yetiştiriciliği yansıtılıyor. 18. yüzyılda evlilik, vaftiz ve ibadet için kullanılan bir kilise de mevcut, Seglora Kilisesi. Bunlar gibi daha birçok farklı örnek bulunmakta.

skansen peynir yapımı

Evler ve çiftlikler dışında Türkiye’deki hayvanat bahçelerinde göremeyeceğiniz hayvanların da yer aldığı bir hayvanat bahçesi de bulunuyor, dolayısıyla çocuklarla birlikte vakit geçirmek için de ideal. Ayrıca şifalı otlar ve gül bahçesi de gezilebilecek diğer yerler.

skansen çiftlik

İsveç Ulusal Günü (6 Haziran), Paskalya, Yılbaşı gibi festivaller, kutlamalar da yapılıyor. Bu kutlamalar esnasında da farklı etkinlikler düzenlenmekte.

Skansen Müzesi’nde Alışveriş

İsveç’e özgü ürünler alabileceğiniz müze dükkanı, el yapımı ürünler alabileceğimiz bir çömlekçi ve artistik süs ve objelerin de bulunduğu el yapımı cam objeler bulunmakta. Ayrıca bir de tarçınlı çörekleriyle ünlü fırın da mevcut.

Skansen Müzesi’nde Yeme İçme

skansen terrassen

Skansen’i dolaşmak oldukça vakit aldığından bir şeyler yemek – içmek şart oluyor. Biz tercihimizi tatlıdan yana kullanmıştık. Skansen Terrassen’e girdiğinizde oturmadan ya da bir şey almadan çıkmanız biraz zor. Burada bir masa üstünde harika tatlı ve tuzlu hamur işleri bulunuyor, üstelik görüntüleri kadar tatları da lezzetli. Bir şeyler içmek için de ideal.

Skansen Terrassen dışında yemek yiyebileceğiniz 4 restoran mevcut.

Skansen Müzesi Ziyaret Saatleri ve Ücreti

skansen ev örneği

Bence kesinlikle yaz dönemi gitmeyi tercih etmelisiniz. Müze ziyaret için 10’da açılıyor. İçindeki tarihi binalar da Mayıs’tan Eylül’e kadar 11:00-17:00 arası açık.

Mayıs’tan Ekim’e kadar giriş ücreti tek günlük 180 Sek (yaklaşık 20 Dolar), 2 günlük giriş ise 250 Sek (yaklaşık 28 Dolar). 4-15 yaş arası çocuklar ise 60 Sek (yaklaşık 7 Dolar).

Gezmek için bence tek gün yeterli olacaktır.

Skansen Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Biz şehir merkezinden sahil kıyısında yürüyerek ulaştık, hava da güzelse oldukça keyifli bir yürüyüş oluyor. Arabayla gitmemeniz öneriliyor, çünkü çevrede park yeri bulmak oldukça sorun oluyormuş.

Şehir merkezinden toplu taşımayla gitmek isterseniz 69 ya da 69 K otobüslerine binip Norrmalmstorg, Nybroplan, Styrmansgatan ya da Djurgårdsbron duraklarından birinden 7 No’lu tramvaya geçmeniz gerekiyor. Açıkçası bana toplu taşımayla gitmesi biraz daha karışık geldi, bence yürümek en iyi seçim.

Hem diğer noktalardan gidiş yöntemleri hem de güncel ücret ve giriş saatleri için kendi internet sitesine göz atabilirsiniz.

skansen hamur işi yapan kadınlar