Nereye Seyahat Etsem?

dünya

Çoğu zaman hepimizin aklını kurcalayan bir soru “Nereye seyahat etsem?”. Özellikle yılda sadece 2 haftalık izniniz varsa cevaplaması daha zor ve önem taşıyan bir soru. Yaşadım da oradan biliyorum.

Bence bu soruyu yanıtlarken dikkat edilebilecek bazı kriterler mevcut, belki sizlere de yardımcı olur.

1.Hava durumu

İlk ve en önemli kriterlerden biri bence hava durumu. Evet, bir şehri farklı mevsimlerde görmek değişik güzellikler keşfetmenizi sağlasa da dondurucu soğukta ya da sel götüren bir yağmurda etrafı dolaşmak pek de mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla gideceğiniz yerin hava durumunu önceden kontrol etmekte, insanların Instagram paylaşımlarına göz atmakta fayda var. Gideceğiniz yerin hava durumu kadar sizin sıcak ya da ılık havalardan hangisini tercih ettiğiniz de önemli.

2. Tatil için ayırdığınız süre

Özellikle kısıtlı zamanları olanlar tatillerini küçük parçalara bölerek daha çok yer görmeyi hedefleyebiliyorlar. Oysa bazı yerlerin sadece merkezi değil de çevresindeki yerleri de görmek önem taşıyabiliyor ya da uzak bir şehre gitmek uçak yolculuğuyla da olsa oldukça vakit alabiliyor. İşte bu gibi durumlarda da tatil için ayrılan süre daha da önem taşıyor. Dolayısıyla eğer kısa bir vaktiniz varsa Amerika’ya gitmek yerine daha yakın destinasyonları tercih edin ki gezmek için daha çok vaktiniz kalsın ya da uzun vakitli bir tatilde birkaç şehir görebileceğiniz ülkeleri tercih edebilirsiniz.

3.Kiminle seyahat edeceğiniz

Bence bu da önemli kriterlerden biri. Yürümeyi çok sevmeyen bir arkadaşınızla hiking yapacağınız bir yere gitmek çok da doğru bir seçim olmayacaktır ya da ailenizle gece hayatı hareketli bir yeri tercih etmek hayallerinizi yıkabilir. Tek başınıza gidiyorsanız da güvenli yerleri tercih etmeniz daha önem taşıyacaktır.

4.Hangi aktiviteleri yapmayı sevdiğiniz

Doğayı ve sakinliği çok seven biriyseniz kalabalık ve koşuşturmalı bir şehir olan Paris’te sıkılmanız oldukça muhtemel. Keza denize de girmeyi çok seviyorsanız hem kumsalları hem de tarihi mekanları olan şehirleri seçmek daha mantıklı olacaktır.

5.Bütçeniz

Gitmek istediğiniz şehir o dönem kampanyada değilken ona çok benzer farklı bir şehrin uçak bileti kampanyada olabilir, böyle durumlara da açık olup benzer destinasyonların fiyatlarına da göz atmakta yarar var. Aynı şekilde gitmek istediğiniz şehre çok yakın başka bir şehirde kampanya varsa o şehri tercih edip görmeyi istediğiniz şehre farklı yollarla gitmek daha mı ucuza geliyor diye bir bakmaktan zarar gelmez.

Konaklama fiyatları da şehrin sezon tarihlerinden etkilendiğinden henüz sezonu açmamış ancak aynı olanakları sunan başka bir şehir daha avantajlı olacaktır.

Yine bütçenizi etkileyecek bir diğer etken ise yapmak istediğiniz tatil türüne dair ekipmanların halihazırda sizde olup olmadığı. Örneğin; kayak tatiline gidecekseniz ve gerekli ekipmanlarınız yoksa kayak malzemeleri de ekstra masraf olacaktır.

6.Vize gerekiyor mu?

Gitmek istediğiniz yere vize gerekiyorsa bu hem vakit hem para harcamanızı arttıracak bir etken. Dolayısıyla bütçe ve yoğunluğunuza göre vizeli bir yer mi yoksa vizesiz bir yer mi sorusuna cevap verdikten sonra şehri seçmek daha mantıklı olacaktır.

Eğer halihazırda bir vizeniz varsa süresi dolmadan o vizeyle gidebileceğiniz yerleri araştırmak size avantaj sağlar.

7. Yurt dışına ilk çıkışınız mı?

Yurt dışına ilk kez çıkıyorsanız metro sistemlerinin karışık olduğu büyük şehirleri tercih etmenizi önermem. Örneğin, Paris, Londra ilk çıkışınız için pek uygun olmayabilir. Roma, Prag gibi  birçok yeri yürüme mesafesinde gezebileceğiniz şehirleri tercih etmek kolaylık sağlayacaktır.

7.Ölmeden önce gitmek istediğiniz yerlerin listesi

Eğer böyle bir listeniz varsa ne duruyorsunuz, gitmek için yaşlanmayı beklemeyin ve bir bir gitmeye başlayın.