Seyahat Podcast’leri

seyahat podcast

Öncelikle bilmeyenler için Podcast nedir? Podcast’ler müzik veya konuşmadan oluşan internet üzerinden dinlenebilir programlar, çoğunlukla da düzenli yayın yapıyorlar. Podcast yabancı bir kelime farkındayım ancak Türkçe’ye de kısa bir çevrilişini bulamadığımdan bu şekilde bırakmak zorunda kaldım. Apple kullanıcıları telefon ve tabletlerine halihazırda yüklü olan uygulama sayesinde bu programlarla tanışmışlardır ancak podcast dinlemek için Apple kullanıcısı olmanız şart değil; birçok podcast kendi internet siteleri üzerinden de dinlenebiliyor.

Birçok farklı format ve türde program bulunmakta, bugün sizlerle bir gezginleylek olarak seyahatle ilgili olan sevdiğim podcast’leri paylaşacağım. Önceden uyarmakta fayda var, paylaşacağım podcast’lerin hepsi İngilizce. Hepsini ücretsiz olarak yükleyerek çevrimdışı bir şekilde ya da yüklemeden dinleyebilirsiniz. Abone olursanız haftalık olarak yeni program eklendiğinde düzenli bildirim de alabilirsiniz.

Amateur Traveler

Amateur Traveler’da genellikle her hafta başka bir destinasyon yer alıyor. İlgili destinasyonu ziyaret etmiş kişi ya da kişilerle röportaj yapılıyor. Ayrıca podcast’lerin transkriptleri de internet sitelerinde yer almakta. Bu programın en sevdiğim yanı karşılıklı soru-cevap şeklinde geçtiğinden akıcı olması ve seyahat edenin ihtiyaç duyacağı her konuya değinilmesi. Bir diğer önemli özelliği de gerçekten çok fazla şehir üzerine podcast yer alması.

Amateur traveler’ı kendi sitesinden ya da uygulamadan takip edebilirsiniz. Uygulama içinde daha genişletilmiş bölümler var. Ayrıca kendi siteleri de aynı zamanda bir blog olduğundan göz atmanızı öneririm.

 Look Like a Local: Travelers Not Tourists

Bu podcast ise size belirli bir destinasyonu orada yaşayanların gözünden sunuyor. Yine soru-cevap şeklinde ilerleyen bir program olması sıkıcılığı önlüyor. Bu programda lokallerin nerede yenir, nereler gezilmeli vb. konularda önerilerini bulabilir, şehirdeki yaşayış tarzının nabzını tutabilir, sadece turist noktalarını görmektense şehri bir lokal gibi fethedebilirsiniz. Ayrıca turist tuzakları konusunda uyarılara da kulak verirseniz kazıklanmamış da olursunuz.

Çoğunlukla Kuzey Amerika ağırlıklı şehirler bulunsa da farklı noktalar da mevcut. Sanıyorum sadece uygulamadan dinleyebiliyorsunuz.

Zero to Travel

Zero to Travel şehirlerden çok şehirlerin ekonomik şekilde nasıl gezilebileceği, lokallerle nasıl tanışılabileceği vb. seyahat tüyolarını veren bir podcast. Yine karşılıklı sohbet havasında ilerliyor, birçok yararlı bilgi edinebileceğiniz bir program. Üstelik internet sitesinden de dinlemeniz mümkün.

What a Wonderful World

Sanıyorum bu aralarında en az sevdiğim. Bu podcast ünlülerin sevdiği destinasyonları anlattıkları bir podcast. Ünlü dediysem çoğu isim bizler için ünlü sayılmaz. Asya, Afrika, Amerika ve Avrupa’dan birçok şehir bulunmakta. Anlatım ise adeta şehirde geziniyormuşsunuz havasında. Tek bir kişi tarafından anlatıldığından İngilizcesi iyi olmayanlar için takip etmesi zor olabilir. Uygulama dışında Player FM internet sitesi üzerinden de dinleyebilirsiniz.