Konya Sille: Ziyaret Etmeye Değer mi?

sille_genel

  1. Sille’ye Ulaşım
  2. Sille Gezilecek Yerler
  3. Sille Yeme İçme Alışveriş

Bence kesinlikle değer. Tek günlük ziyaretimizde oldukça kısıtlı bir zamanda ziyaret edebildik Sille’yi ancak keşke daha çok vaktimiz olsaydı diyerek ayrıldık.

Sille’ye Ulaşım

Konya yazımda da belirttiğim gibi eğer kendi arabanızla gelmiyorsanız şehir merkezinden 64 No’lu otobüslere binerek Sille’ye ulaşabilirsiniz. Bazı dolmuşların üzerinde Sille Yolu yazıyor ancak bu araçlar Sille’ye gitmiyor, dolayısıyla yarım saatte bir kalkan ve yolculuk süresi de yaklaşık yarım saat süren Sille otobüsleri en mantıklı seçenek.

sille

Bir de Tatköy otobüsleri geçiyordu gördüğümüz kadarıyla, ancak son durakları farklı olduğundan durağı kaçırmamak için şoföre danışmakta fayda var.

Sille’de Gezilecek Yerler

Sille’nin tarihi çok eskilere dayanıyor. Bölgede arkeolojik çalışmalar gerçekleştirenler taa Neolitik Çağ’a uzanan bulgular elde etmişler. 800 yıl boyunca Yunanlılar burada Mevlana’nın da yarattığı barışçıl atmosfer sayesinde çok yakınlarında olan Türk nüfusla barış içinde yaşamışlar, mübadele döneminde ise Yunanlılar Yunanistan’a gönderilmiş. Dünyanın en eski manastırlarından biri olan ve Sille’de kalıntıları bulunan Ak Manastır da 800 yıllık bir geçmişe sahip.

aya elena kilisesi

Aya Elena Kilisesi de Sille otobüslerinin son durağının bulunduğu noktada yer almakta. Bizans Dönemi’nde 327 yılında yaptırıldığı giriş kapısındaki kitabede yazıyormuş. Selçuklu Belediyesi restorasyonu sonrası müze olarak ziyarete açılmış.

Bunlar dışında Sille’de Ak (Hacı Ali Ağa) Hamamı ve Subaşı Hamamları bulunmakta. Ortadan akan Sille Deresi üzerinde de Taş Köprü yer almakta.

sille taş köprü

Bence en güzeli Sille’nin sokaklarını gezmek, eski hatta terk edilmiş evlerinin tadını çıkarmak, bir yerlerde oturup bir şeyler içmek ve özlediğimiz esnaf alışkanlarını gözlemlemek .

Sille’de Yeme-İçme ve Alışveriş

Anladığım kadarıyla insanlar buraya daha çok kahvaltı için geliyorlar. Biz yemeğimizi yemiş olduğumuzdan sadece bir şeyler içtik.

Aya Elena Kilisesi’nin karşısında, otobüs durağının hemen arkasında henüz adı konmamış içinden su akan ve ferah bir manzaraya bakan taş mekanda kahve içtik. Sonradan mekanın adını sorduğumda mekanı yeni açtıklarını ve adını 15 Temmuz koyacaklarını belirttiler. Konya halkı 15 Temmuz adını her yerde kullanmayı çok seviyor gördüğüm kadarıyla.

Bir de Sille Kurabiyesi’nin reklamlarını gördüğümüz Yedideniz Kafe’de oturduk ve Sille kurabiyesi tatmak istediğimizi söyledik. Hesap öderken fiyat o kadar uygun geldi ki kurabiyeleri unuttunuz sanırım deyince ikramları olduğunu söylediler. Dedim ya hizmet anlayışları özlediğimiz türden ve oldukça da ucuz bu hizmetin karşılığı.

Sille kurabiyesini fazla tatlı olmadığından sevmekle birlikte eve götürülecek kadar da özel bulmadığımı belirtmeliyim.

sille kurabiyesi

Burada en meşhur yer sanırım Sille Konağı, hatta Hürriyet’te fotoğrafları çıkmış galiba. Hizmet almadan fotoğraf çekmeniz yasak, biz girmeyi tercih etmedik. Görünüş olarak güzel bir konağa benziyordu.

Sille alışveriş etmek için de uygun. Değişik takılar, hediyelik eşyalar mevcut; aynı şekilde hepsi uygun fiyatlarda.

Bir de dileyenler için Sille’de konaklama seçeneği de mevcut, Sille Butik Otel’i gördük mesela.

Sille tarihi, mimari eserleri ve gelenek-görenekleri hakkında detaylı bilgi için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.