Barselona Barselona…

Barselona’ya gitmeden önce kimi arkadaşlarım çok sevdiğini kimileriyse pek sevmediklerini söyleyince neyle karşılaşacağımı bilmez bir şekilde gittim. Ben Barselona’yı çok sevenlerden oldum, umarım bu ilerideki ziyaretlerimde de değişmez.

Barselona’ya Temmuz’un ilk haftasında gittik. Şansımıza hava çok güzeldi. Geniş caddelerde karşılıklı bulunan ağaçlar gölge yaptığından sıcak olduğu zamanlarda bile rahatsız olmadık.

Barselona birçok Avrupa ülkesine göre fiyatlar açısından daha uygun, tereddüt etmeden birçok yere girebiliyorsunuz. İnsanları da daha sıcak ve rahatlar, siz de ister istemez bu akışa kendinizi kaptırıyorsunuz. Aynı dilde konuşmadığınızda bile ilginç bir şekilde anlaşmak çok kolay oluyor:) Denize kıyısı olması da, denizi çok sevdiğimden, beni mutlu eden bir diğer özelliği. Ayrıca binaların hemen hemen hepsi de eski dokusunu korumuş.

Barselona ile ilgili birçok blogda hırsızlık olaylarına karşı dikkatli olmanızın önerildiğini göreceksiniz. Ben özellikle Türkiye’de büyük şehirlerde yaşayanların bu konuda sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum, ne de olsa dikkat konusunda deneyimliyiz. İstanbul’da tedbirliliğinize kıyasla daha dikkatli olmanızı gerektirecek ekstra bir durum yok.

Yani sonuç olarak hala Barselona’yı görmediyseniz, en kısa zamanda görün derim. Eğer gidip de sevmediyseniz Barselona’ya bir şans daha verin ve eğer daha önce turla gittiyseniz bu sefer kendi olanaklarınızla gidin.

Barselona’yla ilgili deneyimlerimi paylaşmak için sabırsızlanıyorum:)

Edit: Sonraki yazılarımda görebileceğiniz gibi tekrar gittim ve yine çok sevdim. Üstelik bu sefer mevsim kıştı, yani burası her mevsim güzel:)

Barselona’nın meşhur caddesi La Rambla (Las Ramblas) yazıma da buradan göz atabilirsiniz.

Barselona’da hamburgerin adresi için yerli tavsiyesi üzerine gittiğimiz Bacoa yazıma, tapas için Morrysom’s yazıma, kahvaltı için Creps Barcelona ve Milk Bar&Bistro yazılarıma, harika pastaların adresi için Bubo yazıma, bir şeyler içip keyifli vakit geçirmek içinse ikinci kez gitmek isteyeceğiniz bir mekan olan Makamaka Beach Burger yazıma göz atabilirsiniz.

Ayrıca İspanya hakkında Barselona’dan daha fazlası için Büyük İspanya yazım da ilginizi çekebilir.