Barselona’nın en meşhur bulvarı: La Rambla

La Rambla (Las Ramblas) Barselona’da herhangi bir yeri tarif ederken baz aldığınız, boş vakitlerinizde kendinizi kalabalığa attığınız bir bulvar. İstiklal Caddesi’nin çok daha geniş ve iki yanı ağaçlarla kaplı hali gibi biraz ama burada kafe ve restoranların dışarda masaları da mevcut. Bulvarın iki yanında mağazalar, marketler ve kafeler var. Market dediysem sadece Carrefour’u kastetmiyorum, aynı zamanda hemen hemen her şeyi bulabileceğiniz açık bir marketi de var. İsmine gittiğimde hiç dikkat etmemiştim; kısaca La Boqueria deniyormuş. Bu açık marketten turistlerin çoğunlukla bardakta meyvelerden aldığını göreceksiniz. Biz de içinde ananas, hindistan cevizi ve üzüm bulunan bir bardak almıştık; ancak ben olgunlaşmamış olmaları nedeniyle ananaslardan ve üzümlerden memnun kalmadım. Dolayısıyla tezgahlar arasından seçim yaparken dikkatli olmakta yarar var. Fiyatları da 1-2 Euro arası değişiyor.

Açıkçası buradaki kafeler, restoranlar daha çok turistlerin tercih ettiği noktalar olduğu için biz tercih etmedik, yerlisi gibi gezmek varken turist gibi gezmek olmaz 🙂 Fiyatlar La rambla’dan girdiğiniz ara sokaklarda daha uygun ve yer açısından da sıkıntı yaşama ihtimaliniz daha düşük. Ayrıca bazı bloglarda okuduğum La Rambla üzerindeki yemek yerlerinde yaşanan hayal kırıklığı da beni La Rambla üzerindeki mekanlardan soğuttu. Bizim genel tercihimizse çoğunlukla Barcelona halkının gittiği mekanlardan yana oldu. Bu mekanlardan önümüzdeki yazılarımda bahsedeceğim:)

Bulvar üzerindeki hediyelik eşyacıların da fiyatları daha pahalı, turistik mekanların önünde yerde tezgah açanlardan almak daha ucuza geliyor. Hatta satıcıların Türk çıkma ihtimali de var ki bu da güzel bir pazarlık demek:)

Bir de bulvar üzerinde çok cezbedici duran dondurmacılar var; ancak hep karnımız tok gittiğimiz için bize yemek nasip olmadı. Gözünüzün kalmaması için aç gitmekte yarar var:)