Yurt Dışında Kongreye Gitmek: Ekonomik Seyahat Fırsatı

Bu yazım öğrencilere yönelik; seyahat etmek için genellikle en çok zamanı ve en az parası olan gruba:)

Hiç çalışkan ve meraklı bir öğrenci olmanın size daha çok seyahat etme fırsatı sağlayacağını düşündünüz mü? Düşünmediyseniz bu yazıdan sonra fikirleriniz değişecektir.

Birçoğumuz üniversite döneminde bir ödevin ya da gönüllü katıldığımız projenin parçası olarak araştırmalar yapıyoruz. Bazılarımız bu araştırmaları yaparken oldukça da meraklı ve hevesli olduğundan ortaya güzel çalışmalar çıkabiliyor ve şanslıyız ki bu çalışmaları paylaşabileceğimiz kongreler var.

Çalışmalarınızın kongrelere kabul edilip etmeyeceğinden endişe duyuyorsanız denemekle kaybedeceğiniz bir şey yok, isterseniz önce ulusal kongrelerden başlayın. Bir de sözlü sunumlar için daha az yer ayırdıklarından poster sunumlarda daha çok kabul edilme şansınız olacaktır. Ayrıca öğrenci kongrelerini de tercih edebilirsiniz.

Bazı çalışmaları da bireysel değil de arkadaşlarınızla ya da hocalarınızla yürütüyor olacaksınız; ancak çalışmayı yürüten herkesin kongreye gitme şansı olmayabiliyor. Bu şansı da değerlendirip ortak çalışmanızı kongrede herkesi temsilen sunmaya gönüllü olmak da mümkün.

Gelelim kongrelerin ekonomik seyahatle bağlantısına:)Tabi ki bu kongreler ücretsiz değil ve buralara gitmek için de para gerekli. Birçok öğrencinin (özellikle lisans düzeyindekilerin) bilmediği ise çoğu üniversitenin kongrede sunum yapacaklara ayırdığı bir fonun varlığı ve bu fonun miktarı üniversiteden üniversiteye değişken olsa da oldukça yararlı olduğu. Hatta bazı üniversiteler sadece katılım için bile belirli bir fon ayırıyorlar. Bu fon yurt içi ve yurt dışı olarak öğrenci başına farklı rakamlar oluyor genelde. Seyahat harcama fişlerinizi (uçak bileti, konaklama faturası vb. ) okula teslim ettiğinizde, harcama miktarınız sizin payınıza düşen fonun maksimum rakamının altındaysa harcama yaptığınız miktar, üstündeyse de size düşen miktarın hepsi hesabınıza yatırılıyor. Eminim ki okul dışında vakıflar da benzer burslar sağlıyordur ya da sosyal medya aracılığıyla bilime gönül veren insanlardan kendinize sponsor da bulabilirsiniz.

Farz edelim ki kongreye kabul aldınız ve yurt dışına gittiniz. Kongreler genellikle sabah 8:30 gibi başlayıp akşam 17:30-18:00 gibi biterler; bu süreçte hiç gezme şansınız olmayacak mı? Programınızı doğru bir şekilde yaparsanız neden olmasın! Bu noktada da ilgi alanlarınızı doğru belirlemek büyük önem taşıyor, çünkü genellikle benzer konular belirli oturumlarda toplanıyor ve siz ilgi alanlarınıza göre arka arkaya birkaç oturuma girerek günün geri kalanını şehri gezmeye ayırabiliyorsunuz.

Yine de kongre programlarının biraz daha karışık olduğu durumlar da olabiliyor; örneğin sabah ilk oturum ve akşama doğru tek oturum olduğu durumlarda arada saçma bir vakit kalabiliyor. Bu noktada ise kongre merkezinin civarındaki gezilebilecek yerleri veya güzel mekanları mutlaka araştırın, böylece bu ara zamanı da gezerek değerlendirmiş olursunuz.

stockholm

Kongre etkinlikleri de gezmek için bir fırsat olabilir mi? Çoğunlukla kongre etkinlikleri ücretli; ancak kongre ücretine dahil etkinlikler de olabiliyor; bunları gitmeden önce kongre websitesinden kontrol etmekte yarar var. Örneğin; Stockholm’de gittiğimiz bir kongrede şehrin en önemli tarihi ve turistik noktalarından biri olan Stockholm City Hall’de kongre ücretine dahil bir kokteyl verilmişti ve kokteylde İsveç’e özgü yemek ve atıştırmalıklar mevcuttu. Kongre programı dahilindeki etkinliklerin yanı sıra kongrede de ilk gün öğrenci grupları bazı toplanmalar organize edebiliyor, bunu kongre alanında duyuruyorlar çoğu zaman ama siz yine de kulağınızı gözünüzü dört açın ve bu etkinlikleri kaçırmayın. Keza bu etkinlikler öğrenciler tarafından düzenlendiğinden şehrin en uygun ve güzel mekanlarında oluyor. Öyle olmasa bile en azından yerlilerle tanışır, belki onlardan güzel tüyolar alırsınız. Bir de kongre alanına reklam için gelen firmalara mutlaka göz atın, Paris’teki bir kongrede derginin arasından çıkan L’occitane kuponları sayesinde Galleries La Fayette’deki L’occitane’den eşantiyon ürünlerin bulunduğu güzel bir sepet hediye almıştık, alışveriş etmek isteyenler için indirim imkanı da sağlıyordu.

Seyahat için harcayabileceğiniz bir miktar paranız varsa; son önerim de kongre için gideceğiniz şehre gitmeden önce ya da gittikten sonra kongrenin gerçekleşeceği şehre ulaşımın uygun ve rahat olduğu, çok görmek istediğiniz bir şehre gitmek ve 2-3 gününüzü orada geçirmek. Kongre destinasyonuna gitmediğinizden bunun parasını okuldan alamayabilirsiniz, aktarma yaptığınızı söyleseniz de tarihler uyuşmadığından sıkıntı olacaktır; buna göre hesap yapmakta fayda var. Yine de Amerika gibi ülkelere gidiyorsanız zaten fonunuz seyahatin tümüne yetmeyeceğinden bu seçeneği mutlaka kullanın derim.