Rotterdam’da Gezilecek Yerler

Hollanda’da Trenle Ulaşım

Rotterdam’a Cuma akşamı Maastricht’ten trenle geçiyorum, 1 aktarma yapsam da geçmesi oldukça kolay oluyor; tabi bunda trenimin zamanında varması büyük etken. Hollanda’da biletlerde saat yok, sadece ilgili gün için alıyorsunuz. Bileti önceden alırsanız NS uygulamasını indirmeniz ya da mutlaka bileti basmanız gerekiyor. Telefondan fotoğrafını alıp ya da indirip göstermek geçerli olmuyor. Bazı istasyonlarda girebilmek için bileti okutmanız gerekiyor, Maastricht’te böyle bir uygulama yoktu ama Rotterdam’da istasyondan çıkabilmek için okuttum.

Rotterdam Havalimanı

Rotterdam’a havalimanından geldiyseniz ya da buradan dönüyorsunuz öncelikle küçük bir havalimanı olduğunu söylemeliyim. Avantajlı yanı üst katta teras alanı olması (yer bulmak zor olabiliyor.), 3 tane de yeme-içme yeri vardı. Duty free ise gidiş kısmında küçüktü. Havalimanına ya da havalimanından şehre 33 numaralı otobüsle ulaşabilirsiniz. Temassız kredi kartı ile ödeme yapabiliyorsunuz, otobüse binince ve inerken kredi kartını okutmanız gerekiyor. Rotterdam Central istasyonundan kalkıyor havalimanına gitmek için, havalimanından dönüşte de merkezi bir nokta olduğundan burada inebilirsiniz. Benim otelim yürüme mesafesindeydi istasyona ama istasyondan metro-tramvay seçenekleri de mevcut.

Rotterdam’da Nerede Konaklanır?

Rotterdam’da The James otelde kaldım, bence merkezilik açısından çok avantajlıydı. Forum civarındaki herhangi bir yer merkezi olacaktır. The James ayrıca düşündüğümden lükstü, 14. katta konakladım ve odamdan tam bir şehir manzarası vardı. Bir de şansıma ücretsiz oda yükseltme durumu oldu, oldukça geniş bir odada kaldım.

Rotterdam’da Görülecek Yerler

Museum Park

Rotterdam’da müzelerin hepsi tek bir alanda toplanmış. Müzelere gitmeyecekseniz bile önündeki park ve çevresindeki alanlar oldukça hoş, buradan geçmenizi öneririm. Kunsthal modern sanat müzesi olduğundan o dönemki sergiye bakarak gitmeyi tercih edebilirsiniz, oldukça büyük bir müze. Boijmans Van Beuningen Müzesi ise dışarıdan bir çiçek saksısını andırıyor ve dışı ayna gibi olduğundan kendi fotoğrafınızı çekmeniz için de ideal. Çatıkatının şehir manzarası için güzel olduğunu söylediler ancak sadece Perşembe’den Cumartesi’ye 6’dan sonra ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyordu, ben saat olarak maalesef denk getiremedim. Farklı müzeler de mevcut, ilgi alanınıza göre planlama yapabilirsiniz.

Het Park

Het Park, Rotterdam’da en keyif aldığım yerlerden biri oldu. Uzun ağaçlar, çimlerde yayılmaca modu, ortadan geçen su birikintileri ve ördekleriyle keyifli bir yürüyüş sunuyor. Bir bölümünde barbekü de yapmaya izin var, dumanlar neden çıkıyor derseniz büyük ihtimalle o bölüme yakınsınızdır. İçinde kafeler de mevcut.

Markthall

Markthall diğer şehirlerde olduğu gibi değişik yemek opsiyonlarının sunulduğu bir yer olsa da yemek opsiyonlarından ziyade dış ve iç tasarımıyla ilgili çekiyor. Dışı mimari açıdan farklı gözükse de içindeki duvar sanatı benim çok daha ilgimi çekti diyebilirim.

Salı ve Cumartesi günü Markthall önünde açık pazar kuruluyor. Rotterdamlı arkadaşlarım genellikle ev alışverişlerini bu pazardan yaptıklarını belirttiler, peynirler marketlerde satılanlardan daha lezzetliymiş. Ayrıca kıyafet, yemek, çanta, meyve-sebze tezgahları da mevcut ve çoğunda kredi kartı geçiyormuş.

Markthall’un hemen karşısında ilginç bir mimarisi olan bina yer alıyordu, sonradan öğrendim ki bu da merkezi kütüphanesiymiş.

Cube Houses

Cube Houses Rotterdam’da en çok bilinen turistik nokta diyebilirim. Sarı kübik şekilde evler bana Toys’r’Us’daki günlerimi hatırlattı. Bizler için dizayn edilmiş minyatür evlerin hepsine girmek isterdim, saatlerce orada oynayabilirdim. Tabi bu evler minyatür dursa da çok küçük değiller, içlerinde yaşayanlar mevcut. Hatta bir tanesinin içine uygun bir fiyata girebiliyorsunuz ancak Hollanda’da yaşayan Türk arkadaşım evin içinin dizaynında eşsiz bir durum olmadığını, standart bir evle aynı olduğunu söyleyince ben girmedim. Dilerseniz hostele girebilirsiniz.

Wittehuis

Burası 1897’de Avrupa’nın en yüksek binasıymış, Rotterdam’ın bombalanmasından sonra bugüne kalan nadir binalardan biri. Keza bombalama sonrası birçok bina yeniden dizayn edildiğinden oldukça modern ve mimari olarak farklı bir görüntüsü var. Mutlaka görülmesi şart olmasa da hoş bir bina ve Cube Houses’a gitmişken oldukça yakın. Hatta Cube Houses’dan da güzel bir fotoğrafı çekilebiliyor.

Delfshaven

Delfshaven benim en keyif aldığım yerlerden biri oldu, çünkü burası bildiğimz Hollanda şehirlerindeki gibi kanal kenarında sıralanmış küçük taş evleri ile adeta ayrı bir kasaba gibi. Ben Historishe Delfshaven diye haritada işaretli kısmında kanalın iki tarafında baştan aşağı yürümekten çok keyif aldım, kanal kenarında birçok restoran ve kafe de mevcut.

Historische Tuin Schoonoord

Ve gelelim Rotterdam’ın zen noktasına. Zen noktası diyorum çünkü çok küçük ama aşırı huzurlu bir yer. Het Park’ın hemen yanında yer alıyor, ancak belirli açılış-kapanış saatleri var, mutlaka gitmeden kontrol edin. Saatlerce oturup meditasyon yapmalık, yazı yazmalık. Yeşilin binbir tonu içinde kayboluyorsunuz adeta, kuş kafesinden gelen farklı kuş sesleri de zen etkisine katkıda bulunuyor. Ben Pazar öğleye doğru gittiğimde çok kimse de yoktu, oldukça keyifliydi.

Stadhuis Rotterdam

Gece vakti önünden geçerken “aa ne güzel bir bina, acaba ne binası” diye bakarken keşfettiğim belediye binası. Üzerindeki işlemeleri ve ihtişamını beğendim. Aslında içini ve en çok da bahçesini övmüşler ancak ben içine girme fırsatı bulamadım.

De Verwoeste Stad

1940 yılında Naziler şehri bombaladıkları sırada Hollandalıların direnmesini beklemiyorlarmış. Tüm tarihi merkezi bombalayıp yıkmışlar, sonrasında da Hollandalılar teslim olmuş. O dönemin anısına Fransız/Belaruslu artist Ossip Zadkine kalpsiz adam şeklinde bu heykeli yapmış. Kalbin olmayışı Rotterdam şehrinin merkezinin yıkılmasını, kalpsiz bir şehri simgeliyormuş. Heykelin fotoğrafı yazının girişinde kullandığım fotoğraf.

Rotterdam’da Kiliseler

Citykerk Het Steiger Sint Dominicus bence dışardan bakılınca en ilginçlerden biriydi, binanın önünden geçerken bu ne ki acaba diye haritaya bakınca manastır olduğunu gördüm ve şaşırdım.

Markthall’un çok yakınında da en ihtişamlı kilisesi Stichting Grote Kerk te Rotterdam bulunuyor, arka kapısını özellikle beğendim; etrafında tur atmanızı öneririm.

Bunlar dışında farklı kiliseler de mevcut ama benim için rastladıklarımdan en ilgi çekici olanlar bunlardı.

Rotterdam’da Duvar Sanatı

Rotterdam duvar sanatı açısından çok zengin olmasa da karşısınıza sürprizler çıkarıyor, Witte de Withstraat üzerinde vardı örneğin, Biergarten yanında vardı… Mural diye aratınca haritada daha çok Rotterdam Central istasyonu çevresi çıkıyor, buralarda işaretli noktaları ziyaret edebilirsiniz; ben az zamanım olduğundan mural peşinde maalesef bu sefer koşamadım.

Rotterdam’da Alışveriş

Rotterdam’da Forum arkasındaki sokaklarda bildiğimiz tüm markalar mevcut. Hoogstraat ve devamını gezebilirsiniz. Ayrıca Markthal çevresinde ara sokaklarda da ikinci el kitap, plak satıcılarına rastlayabilirsiniz.

Donner Bookhandel

Benim en keyif aldığım yer kitapçı Donner oldu, çok katlı bu kitapçıda farklı dillerden kitaplar, kartpostallar, hediyelik eşyalar, kırtasiye malzemeleri ve oyuncaklara rastlamak mümkün. Etraflıca gezmek isterseniz saatler harcayabilirsiniz.

Things I Love Things I Like

Kıyafet, takı, defter gibi farklı türlerde güzel ürünler bulabileceğiniz bir yer. Sade ve şık bir butik; tabi fiyatlar biraz daha üst ama alınabilir nitelikte. Bu mağazayı gezmek bile keyif veriyor, bence uğrayın derim.

It’s A Present

Kartlardan, bardaklara, defterlere çok farklı hediyelik ürünler sunuyor. Özellikle seçtikleri imalı yazılar çok hoşuma gitti ama o zamana kadar yeterince alışveriş yaptığımdan bir şey almadım. Bu arada LGBTQ+ dostu, bununla alakalı ürünler de mevcut.

In’t Wild

Lokal önerisiyle gittiğim yerlerdendi. Burada da çok güzel hediyelikler mevcut, tasarım ürünler de var ama Maastricht’te aldığım benzer ürünlerin daha yüksek fiyatta olduğunu görmek üzdü biraz. O yüzden alışveriş edesim gelmedi.

Søstrene Grene

Burası ev eşyalarından tutun, cilt bakımına, çocuk oyuncaklarından parti temalarına kadar farklı ürünler sunuyor. Fiyatları da uygun diyebilirim. Hollanda sadeliğinde çok eşsiz olmasa da hoş ürünler için ziyaret edebilirsiniz.

Bunlar dışında Voorlopig yine hediyelik eşyalar için ve Boekhandel De Slegte Rotterdam kitaplar için ziyaret edilebilir.

Rotterdam’da beğendiğim kafe ve restoranları yazdığım yazıma da buradan ulaşabilirsiniz.