Rotterdam’da En İyi Kafe ve Restoranlar

Rotterdam’da yazarlarından olduğum Spottedbylocals‘ın CEO’su Jorn ve Rotterdam spotterlarından Floortje ile buluştum, onların da önerileriyle hem mekanlar hem de şehrin geneli hakkında güzel keşiflerim oldu. Ayrıca Rotterdam’a yakın mesafede yaşayan üniversiteden bir arkadaşımla da keşifler yaptık. Otelimin verdiği indirim kartları da hiç fena yerlerde değildi. Sonuç içime sinen birçok öneri…

Biergarten

Biergarten’da mezun olduğum üniversitemin mezunlar buluşması vardı, bakalım nasıl Rotterdam’a taşınmışlar, kimler taşınmış bir gidip göreyim dedim:)

Çok merkezi bir nokta seçmişler, otelime de yakındı. Trenden iner inmez otele yerleşip hemen Biergarten’a geldim. Ambiyansı hoş, hem oturma yerleri var hem ayakta takılıyorlar. Cuma akşamı olduğu için de sanırım oldukça kalabalıktı. Ortada bir DJ performansı var. Hem bardan bir şeyler alabiliyorsunuz hem de servis yapanlar mevcut. Ben sadece bira içtim ama atıştırmalıklar da mevcut. Onlar da fena durmuyordu.

Cafe LaBru

Üniversiteden yakın arkadaşım da artık burada yaşıyor, mezunlar gününden ayrılıp Spottedbylocals önerilerinden biri olan Cafe LaBru’ya geldik. İçeride oturduk, ortamı keyifli ve ambiyansı güzel. Aslında caz dinletileri de oluyormuş ama maalesef bizim gittiğimiz akşam yoktu. İçkilerimizden de memnun kaldık.

Parqiet

Parqiet Rotterdam’ın en sevdiğim kafesi oldu diyebilirim, Het Park içinde yeşillikler arasında beyaz bir köşk. Önünde hem masalar hem de şezlonglar. Şıklık ve rahatlığın birleşimi.

Burada Hollanda’da popüler yiyeceklerden etli bir kroket olan Bitterballen denedim, oldukça lezzetliydi. Sadece içki, kahve de alabilirsiniz. Havanın güzel olduğu bir hafta sonu olmasına rağmen yer bulabilmek de ayrı bir şanslı hissettirmedi değil.

Dudok

Dudok birkaç yerde şubesi olan ve lokalleri tarafından da sevilen zincirlerden. Özellikle Apple Pie denemem önerilmişti, ben de öyle yaptım. Apple pie tutkunu bir insan değilim ama yediklerim arasında lezzetliler arasına girer. Ben Meent 88 şubesinde oturdum ama Het Park’taki şubesi de oldukça geniş ve keyifli. Burada yemek ve içki opsiyonlarını da değerlendirebilirsiniz.

Ayrıca konakladığım otel James Rotterdam’ın burada geçerli olan yüzde 10’luk bir indirim çeki de vardı, onu da kullandım:)

Cafe Van Zanten

Burası genellikle Cumartesi günü Markthal önüne kurulan açık pazarı ziyaret edenlerin güneşli günlerde oturup kahve içtiği bir yer gibi anladım. Otururken ilk başta güneş yoktu ve gölgelikler açıktı, güneş çıkınca gölgelikleri kapattılar. Lokalleri şaşkınlığımı görünce burada güneş açıldığı anda güneşlenme moduna geçilip gölgelikler kalkıyor dediler, D vitamini depolamaca. Bir de Paris kafeleri tarzı dışa dönük olarak konuluyor masalar, insanları izlemek için keyifli. Fotoğraftaki masalar öne bakan tarafından değil, sizi yanıltmasın.

Altstadt Rotterdam

Alstadt, Delfshaven’de bulunan bir tiyatro salonu aslında ancak önünde hoş bir kafesi var. Tarihi kanalı izleyerek oturup kahvenizi ya da içkinizi yudumlayabileceğiniz bir yer. Kahveleri de yine lokaller tarafından sevilen ve birçok kafede kullanılan Men Met Bril Koffee’den (ayrıca burasının da merkez istasyona yakın doğrudan kendi şubesi de var.). Ben aniden başlayan yağmurdan sığınmak için oturdum. Gösteriye de gelenler vardı, gelen kitle de hoştu. Delfshaven tarafına giderseniz burayı öneririm, gerçi kanal kenarında başka birçok seçenek de var ama daha çok yemek ağırlıklı gibiydi diğerleri.

Baker & Moore

Baker & Moore yine konakladığım otelin yüzde 15’lik indirim kartına istinaden gittiğim bir yerdi, daha turistik bir havası var. Pazar sabahları da kahvaltı için gelen çok oluyor. İki kişilik kahvaltı tabaklarından ekmek üstü lezzetlere seçenekler mevcut. İsterseniz kendi ekmeğinizi de yaratabiliyorsunuz, ben böyle yaptım. Hem fiyat olarak daha uyguna geldi hem de sadece sevdiğim malzemeleri eklettim. Ambiyansın pek bir özelliği yok, sıradan bir kafe bence. Kahvaltı tabakları da geniş ama bizim Türk serpme kahvaltıları gibi de düşünmemek lazım.

Nine Bar

Bar dediğime bakmayın sabahları kafe modunda. Ben kahvaltı için kruvasan kahve ikilimi söyledim. Kruvasanı çok başarılı değildi, özellikle görüntü olarak ama tat olarak sıkıntı yoktu. Kahvesi iyi. Merkeze yakın ve arkadaki açık alanda oturma yeri sakin.

Crave Coffee & Bakery

Crave kendi kendime Google Maps puanlarına bakarak seçtiğim bir kafeydi. İçi daha bej tonlarda rahatlatıcı bir atmosferde düzenlenmiş, 3. nesil kahveci iç mimarisi diyelim:) Burada vitrindeki tatlılardan karar vermek zor oldu, sonunda tarçınlı çörek de karar kıldım. Tadı güzel olmasına rağmen biraz bayatlamış gibiydi, daha taze olsaydı lezzeti de yükseğe çıkarırdı diye düşünüyorum. Kahvesinden ve ortamından memnun kaldım, siz farklı bir tatlı deneyerek deneyiminizi daha da güzelleştirebilirsiniz.

Markthal

Markthal’da yemek için çok fazla ve farklı çeşit var. Markthal önünde Salı ve Cumartesi kurulan açık pazarda da yemek konusunda iyi seçenekler mevcut, lokaller genellikle peynir alışverişini buradan yapıyormuş örneğin. Tadına bakarak da almanız mümkün. Buradaki açık pazarda ayrıca kızarmış balıklarından kibbeling denedik, biraz fazla yağlı ama oldukça lezzetliydi. Farklı çeşit ve boyutlarda satılıyor, biz en klasik versiyonu aldık, tezgahlarda çoğunlukla kredi kartı da geçiyor.

Rotterdam ile ilgili genel gezilecek yerler rehberim için “Rotterdam’da Gezilecek Yerler” yazıma göz atabilirsiniz.