Maastricht’te En İyi Kafe ve Restoranlar

Maastrich’te 5 gün kalınca neredeyse bana lokalleri tarafından önerilen çoğu yere gitme fırsatım oldu. Bu yazımda hepsinden bahsedeceğim ama öncelik en beğendiklerimde tabiki.

Maastricht Kafeler

CoffeeLovers

Maastricht’te kahvesini en beğendiğim zincir. Zincir dediğime bakmayın gerçekten her ürünü kaliteli ve kafelerin ambiyansları da hoş. Rotterdam’da olmadıklarına üzüldüm açıkçası.

Coffeelovers’ın 3 şubesine gittim. İlk gün kahvaltı için tercih ettiğim Coffeelovers Plein oldu. Tost ve kahveyle güne başladım, tostun yanında gelen körili sosun bu kadar iyi gideceğini beklemezdim. Buradaki şubeleri oldukça büyük, hem dışarda hem içeride oturma olanakları var.

Bir diğer şube iş ziyaretim için her gün gittiğim Maastricht Üniversitesi Student Services Centre içindeki CoffeeLovers’dı. Buranın da tasarımı öğrencilerle uyumlu olarak oldukça enerjik ve renkli, kekleri çok lezzetliydi.

Son olarak da Bookhandel Domicicankerk, yani kilise içindeki kitapçıda bulunan Coffeelovers, ortamı çok güzel. Kitaplar arasında bir şeyler okumak için de çok hoş ama sıcak bir günde biraz fazla sıcaktı sanki, havasız kalmış hissettim.

KOFFIE

Koffie lokaller tarafından en çok önerilenlerden biriydi. Ziyaret ettiğimde de özellikle çalışmak için de tercih edildiğini bizzat görmüş oldum. 3. nesil kahveci vibe’ı ile dizayn edilmiş bir kafe. Kruvasan ve kahvesi iyiydi. Kalabalık dediğime bakmayın, geniş bir alanı var; dolayısıyla yer bulmakta zorlanmazsınız.

Chalet Bergrust Bistro-Café

Chalet Bergrust Cafe Sint Peters’da doğanın içinde, şehir manzarasına karşı oturabileceğiniz bir yer. Hollanda’ya özgü keklerinden adeta sütlaçlı tarta benzeyen vlaai isimli kekinden denedim. Oldukça hafif ve lezzetliydi. İsterseniz yürüyüş öncesi enerji depolayabilir, ya da yürüyüş sonrası soluklanmak için oturabilirsiniz. Tamamen açık self-servis bölümünden ziyade üstteki bölümü daha güzel.

Fixed Gear Coffee 

Fixed Gear adından da anlaşılacağı üzere bisikletlerle alaklı dizaynı da buna göre düzenlenmiş kafelerden. Aslında bu konseptte çok daha iyi olurmuş diye düşünüyorum. Oldukça büyük bir kafe. Kruvasanı küçük ama çok lezzetliydi, kahvesi için maalesef aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Tatlıları lezzetli gözüküyordu ancak denemedim.

De Brandweerkantine

De Brandweerkantine yine lokaller tarafından önerilen öğle yemeği için de tavsiye edilen yerlerdendi. Ben tesadüfen önünden geçerken tarzını çok beğendim. Oldukça rahat ve keyifli bir açık alan oturması vardı ve sokak da sakin bir sokaktı. O gün çok tok olduğumdan gidemedim ama bir sonraki güne notlarım arasındaydı. İçkiden, öğle-akşam yemek seçeneklerine, kahve seçeneklerinden tatlılara geniş bir menüleri var. Oturanların yaşları da geniş bir skalada değişiyor diyebilirim, genç üniversite öğrencileri de orta yaşlılar da geliyorlar. Ben yine vlaai’nin farklı bir versiyonunu söyledim çalışanın önerisiyle, hatta onu söylediğimi bilmiyordum ve ba-yıl-dım. Kahvesi de iyiydi. Saatlerce oturmalık, aslında hiç kalkmak istemedim diyebilirim. Bir şeyler karaladım, karşımda entel bir üniversite öğrencisi kitap okuyordu, yan masamda üniversiteliler sohbet ediyordu… Velhasıl bu tarz ortamları seviyorsanız kaçırmayın derim.

Van Wijck

Van Wijck’i kahvaltı için tercih ettim, öncelikle çok kalabalık; o yüzden biraz beklemeniz gerekebiliyor. Bir de gittiğim gün hava soğuk olduğundan herkes içeride oturmak istiyordu. Ben breakfast wrap tercih ettim, yumurtalı, ıspanaklı bu dürüm biraz tuzsuz olmasa gerçekten çok lezzetli bir dürümdü. Soğuk yeşil çayları da oldukça ferahlatıcı. Servis biraz yavaş, çok açsanız gidişinizi ona göre ayarlayın derim.

Alley Cat Bikes & Coffee

Alley kruvasanından çok memnun kalmadığım, kahvesini de ortalama bulduğum bir kafeydi. Karşımda bisiklet tamiri yaparlarken ben kahvemi yudumluyordum. Aslında bu bisiklet kafe fikirleri Hollanda özelinde çok iyi olmasına rağmen kesinlikle çok daha iyi dizayn edilebilirdi diye düşünüyorum.

Bello & Buono

Aslında hiç listemde olmayan ancak sabah erkenden açık olmayan kafeler yüzünden kruvasan gördüğüm ilk yere girmemle ziyaret ettiğim bir yerdi. Sandviç seçenekleri de mevcuttu ancak ben sadece kruvasan aldım. Fena olmamakla birlikte çok daha iyilerini yedim kesinlikle.

Maastricht Restoranlar

Cafe Forum

Cafe Forum içki için önerilen yerlerdendi ama ben yemek yiyenleri de görünce bir şans vermek istedim. Fish & chips oldukça başarılıydı. Oturmak için de görece sakin bir sokakta, kiliseye bakıyor. Benim için ilham olan yerlerden biriydi diyebilirim.

Reitz

Reitz, Markt Meydanı’nda yer alan, önündeki uzun kuyrukla size kendini gösteren bir kızarmış patatesçi. Hollanda’da meşhur yiyeceklerden olduğundan ilk gün gider gitmez bu sıraya girdim. Evet patatesler lezzetli ama çok uzun sıraya değer mi emin değilim. Bir de patatesin üzerine döktükleri mayonez maalesef patatesler kadar lezzetli değildi. Yine de fiyatları uygun bir yemek olarak iyi bir seçenek diyebiliriz.

Tribunal Maastricht

Tribunal, beni lokallerin yemeğe götürdüğü bir mekandı. Vejetaryen quesadilla tercih ettim ve oldukça büyük, lezzetliydi. Öğle saatlerinde üniversite çevresinde olduğundan oldukça tercih edilen bir mekan. Sandviçlerinin de lezzetli olduğunu söylediler. Servis bana göre normaldi ama yerlilerine biraz yavaş geldi.

Burgerlijk

Burgerlijk yüksek puanlarına güvenerek kendi tercih ettiğim bir restorandı, canımın da burger çektiği bir gündü. Maalesef burgerleri çok memnun etmedi, eti çok sıkı, adeta hazır et kullanıyorlar gibi; aslında sosu hiç fena değildi ama ette lezzet bulamayınca aradığım gibi olmadı. Bir de çalışan kişi Türktü, burada hiç Türkiye’deki gibi lezzetli yemekler yok diyor. Yani ben lezzetli şeyler yedim sonrasında ama çeşitlilik açısından daha kısıtlı geldi bana da.

Maastricht Barlar

De Lanteern

Lokallerin çok sevdiği Onze Lieve Vrouweplein’de yer alan restoranlardan birisi. Aslında ben yanındakinin açık alanına oturdum sanmıştım ama restoranlar ve önlerindeki açık alan doğrudan eşleşmediğinden bir yan mekana oturmuşum. Kıymalı nachos tercih ettim, aşırı büyük bir porsiyon ve bizim yediğimiz tarza pek benzemiyor. Güveç içinde yağlı ve üstüne kaşar dökülmüş şekilde yapılmış, bir de nachos biraz tatlımsıydı. Burada mekan olarak oturmak ve sangria içmek keyifliydi, ancak yemek için yan taraftaki tabakları uzaktan daha çok beğendim.

Cafe Brasserie Capital Markt

Capital Markt Meydanı’nda oldukça büyük yer kaplayan ve tercih edilen mekanlardan. Ben sadece içki için ilk günümde gittim, aperol spritz eşliğinde meydanı izlemek ve gösterilere tanık olmak güzeldi. Yalnız yerlilerinin pek haberi yoktu, belki sadece turistiktir ama fiyatlar diğer yerlerle aynı.

Fretz

Fretz Sint Amorsplein’deki restoran/barlardan biriydi, Mojito tercih ettim, kokteyli çok başarılı bulmasam da karşımda gelen geçeni izleyip yargılayıcı bakışlar atan yaşlı amca ve eşini izlemekten keyif aldım. Meydanlardan oturması daha keyifli olan Onze Lieve, çünkü daha hareketli ve bazen sokak müzisyenleri de oluyor.

Bunlar dışında öneriler arasında yer alan ama gidemediğim bazı mekanları da paylaşmak istedim: Kaasbar (soğan çorbası), Cafe Sjiek (sourmeat stew-at etinden yapılan geleneksel bir güveç), Taverna La Vaca (burası da şık ve kalabalık mekanlardan), Pizza Piano B (sadece bütün pizza sattıkları için yiyemedim), Safar (falafel, humus gibi Lübnan yemekleri mevcut), Il Bacaro (İtalyan restoranı), Zondag.

Maastricht’le ilgili görülecek yerler yazım için bu linke buyrunuz:)