Avrupa’da kalacak yer ayarlamadan da gidebileceğiniz şehirler

İnterrail’a başlarken 1 aylık program yapmanın zorluğunu ve planların umduğumuz gibi gitmeme olasılığını da göz önünde bulundurarak tüm şehirlere kalacak yer ayarlamadan gittik. Üstelik kalacak yer bütçemiz çok da fazla değildi. İyi mi yaptık derseniz, çoğunlukla evet:) Ama o azınlıktaki şehirler yok mu, bize az çektirmediler:)

Peki çoğunluktaki şehirler nereler?

Roma: Roma’da kalacak yer seçeneği oldukça fazla. Ağustos’ta gitmemize rağmen bu konuda sıkıntı yaşamadık. Gitmeden önce bütçenize uygun hostellerin/otellerin hangi çevrelerde olduğuna bakmak iyi olacaktır. Örneğin; tren istasyonu çevresindeki hosteller/otellerde yer bulmakta zorlanmazsınız. Merkezle arası biraz olsa da yürüyerek ulaşılabiliyor.

Floransa: Floransa kalmak açısından oldukça uygun fiyatlı seçenekler sunuyor. Farklı kalma seçenekleri mevcut, sadece otellere odaklanmayın derim. Tren istasyonunda kalacak yer için size gelenlerle de pazarlık yaparak güzel bir yerde uygun fiyata kalmanız mümkün.

Prag: Merkeze gittiğinizde çevrede oldukça fazla otel, hostel, pansiyon var. Çoğu kaliteli ve fiyatlar uygun. Kalacak yer bulmakta zorluk çekmeyeceğiniz yerlerden biri.

Viyana: Viyana şimdiye kadar yazdığım şehirlerin arasında en büyüğü sanıyorum. Yine de biz zorlanmadan yer bulabilmiştik, burada da gitmeden önce bütçenize uygun yerlerin hangi civarda olduğuna bakmak iyi olabilir.

Gelelim yer ayarlamadan gitmeyin dediklerimize:

Paris: Bu kadar büyük ve pahalı bir şehre yer ayarlamadan gitmek mi? Bir daha asla derim sanıyorum. Özellikle bütçeniz düşükse yer bulmak oldukça zor, bulmaya çalıştığınız yerler birbirinden uzak ve çoğu da dolu.

Amsterdam: Nerede en çok zorlandınız sorusunuz cevabı; Amsterdam. Özellikle haftasonu gidiyorsanız, düşük bütçeniz ve belli standartlarınız varsa yer ayarlamadan gitmenizi hiç tavsiye etmem. Amsterdam bizim yer bulamadığımız tek şehir oldu, neyseki o noktada şehirdeki Türkler yardımcı oldu bize ama şansa bırakmayın derim.

Venedik: Biz burada aslında kolayca yer bulduk; ancak çok iyi bir yer miydi derseniz maalesef hayır. Yine haftasonu gidiyorsanız şehir oldukça kalabalık olduğundan önceden ayarlayıp gitmeniz daha iyi olur.