Austin, Texas: Öğrenci ve Caz Şehri

Amerika’ya asıl gitme sebebimiz Austin’deki bir kongreydi. Öncesinde New York’u gezmeden edemedik tabiki ama Austin’in de çok farklı bir havası olduğunu belirtmeliyim. Öğrenciler ve caz ilk aklıma gelenlerdi; ancak Austin’i tanımlaya yetmez. Öğrenci, caz, sanat, doğa, hatta alışveriş şehri:)

Newyork’tan Austin’e Delta Havayolları’yla geçtik, oldukça rahat ve konforlu bir yolculuktu.

Austin müstakil evleri ve merkezdeki büyük binalarıyla karşıladı bizi. Biz Airbnb ile bu müstakil evlerden birinde kaldık.

Üstelik Şubat ayında gittiğimiz Newyork’un buz gibi havasından sonra bizi oldukça ılıman bir havayla karşılamasını ve uygun fiyatlı marketlerini de çok sevdik:) Bir de öğrenci şehri olmasını, evet bu yüzden bazı mekanlar çok kalabalık ama şehrin enerjisini yükselttiği bir gerçek.

Tek sıkıntısı; insanların hemen hepsinin arabası olduğundan otobüsler çok sık değil ve şoförlerin konuşmalarını anlamakta zorlanabiliyorsunuz.

Austin’e giderseniz neler yapabilirsiniz?

  • Zilker Metropolitan Park ve Botanik Bahçesi: Botanik Bahçesi için çok özel bir şey söyleyemeyeceğim ancak Park’ı oldukça sevdik. Oldukça büyük ve yürüyüş, piknik yapmak için keyifli bir alan. İnsanlarla tanışmak için de doğru tercih. İlkbahar ya da yaz aylarında giderseniz parkın içinden geçen ve doğal kaynak sularında yüzme imkanı sağlayan Barton Springs Pool‘da yüzebilirsiniz. Tek sıkıntısı merkeze biraz uzak ve akşamları trafik oldukça yoğun. Üstelik otobüs de pek fazla yok, otostopa da hiç sıcak bakmıyorlar.
  • Caz Barlar: Akşamları takılmak için merkezde caz barlar arasında birçok seçeneğiniz olacak. Çoğunda canlı müzik var, ancak oldukça kalabalık oluyorlar; önlerden yer bulmak zor olabiliyor. Müziğin tadını margarita eşliğinde çıkarabilirsiniz.
  • Street Art: Austin bu konuda gerçekten çok gelişmiş, bazı bölgeler sadece bu sanata ayrılmış ve turistik noktalar haline gelmiş. İlginiz yoksa da keyifli vakit geçirebilirsiniz.
  • Alışveriş: Eğer değişik kıyafetler ve hediyeler arıyorsanız küçük butiklerin sıralandığı SoCo bölgesine gidebilirsiniz, cadde boyunca hem yemek hem alışveriş için birçok yer bulacaksınız. Outlet içinse sanıyorum Tanger Outlet Center’a gitmiştik, merkezden otobüsler geçiyor. Nine West çantalarında oldukça ucuzluk vardı, erkekler içinse daha fazla markada (Tommy Hilfiger Pierre Cardin vb) indirimli ürün bulmak mümkün. Üstelik burdaki yemek mekanları da outlet gibiydi:)
  • Sokaktan gelen seslere kulak vermek: Bu da ne demek diyebilirsiniz, ancak Austin sürprizlerle dolu. Bir bakmışsınız insanlar toplanmış, değişik müzikler eşliğinde dans ediyorsunuz. Üstelik ücretsiz. Bu yüzden bir yerde toplaşan insanlar görürseniz gitmekten çekinmeyin.

Tabiki yapabilecekleriniz bunlarla sınırlı değil, bizim yapabildiklerimiz bunlar oldu. Daha birçok seçenek mevcut önünüzde, Austin’in sizi şaşırtmasına izin verin.