Belgrad Kalesi – Kalemegdan Park

Belgrad Kalesi Zindan Kapısı

Eski Şehir’de bulunan bu tarihi yapı oldukça büyük. Eminim daha görmediğimiz birçok noktası kalmıştır. Kalenin içinde Askeri Müze, sergi, anıtlar, hayvanat bahçesi, Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi, kilise, şapel ve daha birçok yapı yer almakta. Hatta manzarası oldukça güzel gözüken bir restoran da var.

Kale’den hem sabah hem de akşam saatlerinde güzel mi güzel Belgrad manzaraları yakalamanız mümkün. Parkta da günün herhangi bir saati keyiflice vakit geçirebilirsiniz. Kale’nin yeri de çok merkezi, ünlü caddesi Knez Mihajlivo sonunda Kale’ye ulaşabilirsiniz.

Belgrad Kalesi

Belgrad Kalesi 2-18. yüzyıllar arasında inşa edilmiş ve Romalılar, Sırplar, Macarlar ve Türkler tarafından çeşitli dönemlerde fethedilmiş. Kalemegdan (Kalemeydan) ismini ise isimden de anlaşılacağı üzere Türkler’in fethettiği dönemde almış. Kale içinde birçok kapı bulunmakta ve  aşağıda fotoğrafta yer alan Kale’nin ana girişlerinden birinin adı da İstanbul (Stanbol Gate).

Belgrad Kalesi İstanbul Kapısı

Kale için en az 1 saat kadar bir vakit ayırmanızı öneririm. Özellikle müze/sergileri de gezecekseniz, üzerine en az 1 saat daha eklemekte yarar var.

Belgrad’da diğer gezilecek yerler için ilgili yazıma göz atmanızı öneririm.