Zemun ve Ada Ciganlija

ada ciganlija

Belgrad’da mutlaka gitmenizi önerdiğim merkezden biraz uzakta iki güzel yer: Zemun ve Ada Ciganlija

Zemun

Zemun 1934’ten sonra Belgrad’a katılmış bir yer. Tarih boyunca yine birçok milletin kuşatması altında olduğundan tarihi bir önem de taşıyor, bir dönem de Katolik, Yahudi, Sırplar ve Müslümanlar’ın bir arada yaşadığı bir yermiş. Şimdilerde de birçok fakülte bu çevrede olduğundan gençlerin ve nehir boyunca torunlarını gezdiren büyükannelerin yoğunlukta olduğu bir nokta gözlemlediğim kadarıyla.zemun tuna nehri

Zemun oldukça küçük bir kasaba, tek katlı evler, dar arnavut kaldırımlı sokaklar… Zemun kulesi de Zemun manzarası görmek için ideal diye yazılmış olsa da biz pek de etkilenmedik.

Zemun’dan ziyade Eski Şehir’den Zemun’a yürüyerek geldiğimiz Tuna Nehri boyu yeşillikler içinde, su kenarında hiç kesilmeden gidilebilen harika bir yürüyüş rotası sunuyor. Bu yürüyüş boyunca nehir üzerinde evler, kafeler, gemiden oteller görmeniz mümkün. Yol kenarında dinlenmek için banklar da bulunuyor. Bisikletlilerin de çok tercih ettiği bir yol. Yalnız uyarmam gerekiyor, özellikle nehir boyunca yürüyünce molalarla yaklaşık 2-2,5 saat sürüyor. Biz Branko Köprüsü’nden geçip Usce AVM’nin yanından park içinden geçerek nehir kenarındaki yürüyüş yoluna ulaşmıştık. Dönüşte taşıt kullanmanız ya da yaklaşık 1 saat süren caddeden (Bulevar Mihaila Pupina) gidilen yolu tercih etmeniz iyi olacaktır.

tuna nehri kıyısı restoran

Ada Ciganlija

Ada Ciganlija yürüyerek daha kısa mesafede olsa da nehir boyu yürüyüş rotası yeni yapılan inşaatlarla kesildiğinden kesinlikle tavsiye etmediğimiz bir rota, ayrıca Sava Nehri Tuna kadar güzel değil maalesef. Şehir merkezinden otobüslerle rahatça gidebilirsiniz, birçok otobüs geçiyor.

ada ciganlija

Ada Ciganlija, spor ve güneşlenme için ideal bir nokta. Tenis, basketbol kortları gibi spor noktaları, hem kendiniz hem çocuklarınız için eğlenceli olabilecek bilim parkları ve piknik ya da yürüyüş yapabileceğiniz birçok yeşil alan. Ayrıca Sava Nehri’nde yüzebileceğiniz temiz ve gözetim altında bir kumsal da mevcut. Kumsal boyunca sıralanan kafeler de bence oturup bir Türk kahvesi içmek için ideal.

Ada’nın arka kıyısında bulunan sakin kısımda da aşağıdaki gibi bir kafe-restoran vardı, bir oturmadık ama ördekleri izleyerek huzurlu vakit geçirmek için birebir. Bir dahaki sefere kesin buradayız:)

ada ciganlija sakin restoran

Belgrad hakkında genel bilgiler ve izlenimlerim için ilgili yazıma göz atmanızı öneririm.