Seyahat Tutkunlarına Alınabilecek Hediyeler

lviv şemsiyeli sokak

Doğum günüm yaklaştı, bana hediye almak isteyenlere bu yazıyı hitap ediyorum (yok artık). Doğum günümün etkisi de bu konuda yazmayı aklıma getirmiş olabilir tabi bilinçaltında 🙂

Seyahat tutkunları demişken, herkesin seyahat tutkusunun farklı şekillerde olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Kimisi lüks kimisi ekonomik sever, kimisi tabana kuvvet kimisi arabasız iki adım gitmez. Hediye tavsiyelerim hepsine uyarlanabilir ama hem kişiye hem de bütçenize göre uyarlama kısmı size kalmış.

 1. Pasaport Kılıfı: Seyahat tutkunu birinin en çok kullandığı şeylerden biri olduğunu düşünürsek pasaport kılıfı güzel bir seçenek olabilir. Herkesin kişiliğine göre değişecek olsa da üstünde seyahatle ilgili bir şeylerin olduğu bir kılıf daha cazip olacaktır.
 2. Seyahat Kitabı/Yol Hikayeleri: Burada kastım rehberler değil, o bilgilere artık her yerden ulaşmak mümkün. Yine seyahat bölümünde bulabileceğiniz bir yeri anılarla, o yerin tarihiyle, kültürüyle anlatan ya da seyahatle ilgili genel motivasyon ve ilham sağlayabilecek yol romanları.
 3. Sırt çantası/valiz: Bir seyahat severin en çok kullandığı, dolayısıyla eskittiği şeyler sırt çantaları ve valizler olsa gerek. Elbette burada çok gezen birine gidip dandik bir şey alırsanız seyahati sırasında da bu önemli yardımcıların başına bir şey gelirse size içlerinden sevgilerini iletebilirler, benden söylemesi:) Bunun yanı sıra hafif ve su geçirmez gibi özelliklerinin olması da oldukça önemli.
 4. Fotoğraf makinesi aksesuarları: Bugün birçok gezgin aynı zamanda profesyonel fotoğraf makinelerine merak salmış durumda. Bu da demek oluyor ki hediye için fotoğraf makineleri aksesuarlarından bütçenize göre bir şeyler bulabilirsiniz. Makine çantasından lenslere, hafıza kartından tripoda birçok seçenek mevcut. Fotoğraf makinesinin markasını öğrenmeden almayın ki aldığınız şeyler uyumsuz aksesuarlar olmasın. Fotoğrafçılık kursu ya da gezisi gibi bir şey de güzel bir opsiyon olabilir.
 5. Seyahat uygulaması: Seyahat uygulamasını nasıl hediye edeceğim diyorsanız çok kolay, kullandığı app store’a göre hediye çeki alabilir ya da halihazırda kullandığı bir uygulamada uygulama için satın alım ve hediye seçeneği varsa onu değerlendirebilirsiniz.
 6. Yol şarkıları: Seyahat uygulamasına benzer bir hediye çeki seçeneğinin yanı sıra arabayla seyahat ediyorsa CD gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. Ayrıca kendiniz bir USB’de seveceğini düşündüğünüz yolculuğuna eşlik edecek şarkıları toplayıp onu da hediye edebilirsiniz.
 7. Taşınabilir şarj aleti: Kabul edelim seyahatte en çok sıkıntı yaratan şeylerden biri telefonun şarjının bitmesi. Haritadan tutun da aldığınız notlara birçok şey telefondayken gün boyu gezerken şarjın bitmemesi mucize oluyor, taşınabilir şarj aletleri de bu soruna en iyi çözüm.
 8. Uçak bileti: Bu seçenek pahalı bir seçenek gibi gözükse de aslında alacağınız bir bluz yerine yurt içinde gidiş-dönüş uçak bileti alabilirsiniz, siz yeter ki uçurmak isteyin:) Özellikle kampanya dönemlerinde çok uyguna bilet bulmak mümkün, hatta yurt dışına bile 2 bluz fiyatına bir şeyler bulabilirsiniz. Elbette bu bluzların ve uçak firmasının fiyatlarına göre değişecektir. Bu hediyeyi almaya karar verirseniz karşınızdakinin gitmek istediği yerlerden bihaber olmamanız, o yere gidilecek mevsimleri göz önünde bulundurmanız ve tarih konusunda uygunluğundan emin olmanız gerek (biraz bütçeyi arttırarak değiştirilebilir bir seçenek de almak mümkün elbette).
 9. Konser/etkinlik/festival bileti: Yeni seyahatlerinin planından haberdarsanız gittiği yerlerdeki etkinlikleri araştırıp bilet alarak sürpriz yapabilirsiniz.
 10. Tur: Turla gezmeyi sevenlere olabilecek seçenek. Bütçenize göre günübirlik turlardan daha uzun sürelilerine birçok seçenek mevcut. Yine uçak bileti alırken dikkat edilecek tavsiyeler bu opsiyon için de geçerli.
 11. Dil kursu: Sanıyorum bu en pahalısı oldu ama bütçeniz yetiyorsa neden olmasın. Öğrenmek istediği bir dil varsa o dilde ya da uzun süreli gitmeyi planladığı bir yer varsa gideceği yerin lokal dilinde bir kurs. Bu kurs yurt dışında olursa daha güzel olmaz mı, bence de olur:)
 12. Seyahati hatırlatacak ev eşyaları, aksesuarlar: Diyelim ki yukarıdakilerden birini almayacaksınız ama seyahate bir yerden bağlantısı olsun istiyorsunuz; o zaman dünya haritalı ya da seyahat hakkında özlü sözler yazılı nevresimlerden anahtarlıklara, takılardan kıyafetlere birçok seçeneğiniz de mevcut.