Kabin Bagajıyla Seyahat

uçak kanadı

Gelelim en kritik konulardan birine, valiz hazırlamak. Bu konuda herkesin farklı tercihleri var, kimileri rahat rahat en büyük valizlerini kullanmayı severken kimi sırt çantasına sığdırmayı tercih ediyor. Elbette valiz tipi yapılan seyahatlere göre de değişkenlik gösteriyor. Bazı havayolları da neresi olduğuna aldırmaksızın ekonomik paketlerle sadece kabin bagajı hakkı veriyor.

Biz tatile genelde kabin bagajıyla çıkanlardanız. Uzunluğuna göre kabin bagajının büyüklüğü değişse de kabin bagajı olmaktan pek çıkmıyor. Üstelik iki kişi bir bavula sığıyoruz. Sadece kış seyahatleri ve plaj malzemeleri olduğunda bir sırt çantası da eklenebiliyor.

Peki kabin bagajına sığmak için nasıl bir valiz hazırlanmalı?

  • Öncelikle kabin bagajının bazı kuralları olduğundan sıvı oranlarının 100 mililitrelik şişelerde toplam 1 litreyi aşmaması gerekiyor. Sıvıları da ağzı kapanan buzdolabı poşetlerine koyabilirsiniz. (Yurt dışında bazı havaalanlarında kontrol öncesi bu poşetlerden ücretsiz olarak bulabilmeniz mümkün ancak riske atmamakta yarar var.) Peki sıvılarınızı 100 ml’ye nasıl indireceksiniz? Artık birçok şeyin seyahat boyu mevcut, bunları Watsons/Gratis gibi güzellik bakım ürünleri zincirlerinde bulabilirsiniz. Diyelim ki istediğiniz ürünün seyahat boyu yok, yine aynı zincirlerde satılan küçük plastik şişelerden tercih ederek bu sorunu da çözebilirsiniz.
  • Kıyafetlerinizden en çok yer kaplayacakları üstünüze giymek de yer tasarrufu sağlıyor. Örneğin; kot pantolon, spor ayakkabı ve hırka gibi şeyler daha fazla yer kaplıyor.
  • Özellikle lüks bir otele gidip tüm günü otelde geçirmeyecekseniz sabah-öğle-akşam kıyafet değiştirmenize gerek olmayacaktır, hatta yurt dışı seyahatlerinizde buna fırsat da olmayacaktır. Bu yüzden günün her saatine uyabilecek, ufak bir aksesuarla geceye de adapte edilebilecek kıyafetler en iyi seçimler.
  • Ayakkabı/çanta seçimlerinde abartıya kaçılmaması en iyisi. Tüm kıyafetlerle uyacak bir çanta ve hava durumuna göre 1-2 ayakkabı da yeterli olacaktır.
  • Orada alışveriş edersem diye de büyük bir valiz almak bana mantıklı gelmiyor. Etmezseniz de ne gerek var koca valizle kendinizi yormaya? Artık dünyanın hemen her yerinde aynı markalar mevcut, üstelik benzer fiyatlara. Yanınıza küçük hediyelikler için bir sırt çantası alın, en olmadı uygun fiyatlı mağazalardan yeni bir valiz satın alırsınız.
  • Plaj havluları oldukça yer kaplıyor. Bunun için kabin bagajına ek ya plaj çantası ya da sırt çantası iyi bir tercih oluyor. Bazı otellerde de plaj havlusu verildiğinden hiç almaya gerek bile olmayabilir, gitmeden araştırma yapmakta fayda var.

Yine de seçim sizin, dilediğiniz gibi bir valiz hazırlayın. Valizin kaybolması, hava şartlarının ani değişimi gibi olasılıkları da düşünürsek valizinizdekilerin ya da valizinizdeki eksiklerin tatilin keyfini belirlemesine izin vermeyin. Pasaportunuz/kimliğiniz, telefonunuz, kredi kartınız/paranız yanınızdaysa gerisi bir şekilde hallolur.