Interrail Rotası

tren istasyonu

Interrail rotası oluşturmak tek başınıza seyahat etmiyorsanız en zor aşamalardan biri diyebilirim. Herkesin ortak zevklerini bulmak, görebileceğiniz kadar çok yer görebilmek ve demiryolları rotalarını dikkate almak… Bu yazımda kendi deneyimlerimden de örnekler vererek Interrail rotası oluştururken işinize yarayabilecek tavsiyeler vereceğim.

Öncelikle Interrail’a gideceğiniz kişileri uyumlu arkadaşlarınızdan seçmekte yarar var, yoksa hem rota oluşturma hem de gezi esnasında birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. En iyisi yalnız takılmak diyenler rota oluşturma konusunda en çok rahat edecekler. Hatırlıyorum da ilk Interrail düşüncelerimi dile getirirken herkes birden çok heveslenmişti, birlikte rota oluşturmaya başlamıştık. Bazılarıyla daha rota oluşturmaya çalışırken yollarımız ayrılmıştı:) En iyisi çok hevesli olmayıp akışa bırakacak arkadaşları seçmek hatta haberleri olmadan onları plana dahil etmek:)

Interrail nedir? Neden Interrail yapmalısınız?” yazımda da bahsettiğim gibi rotanızı çok katı oluşturmamakta fayda var, çünkü planlar istediğiniz gibi gitmeyebiliyor. Akışın keyfini çıkarmak için de esnek olmak en güzeli, merak etmeyin normalde kontrolcü biriyseniz de bu seyahat esnasında esnek bir insan olmanın ne demek olduğuyla tanışacaksınız:)) Venedik’ten Paris’e geçmeyi planlarken ekstra 80 Euro gibi bilet ücretleri çıkardıklarında bir anda fikir değiştirip “ilk önce Viyana’ya gidelim öyleyse” dediğimde kendim de şaşırmıştım.

Öncelikle başlayacağınız noktayı en uygun uçak bileti bulacağınız yerler ve o yerlerin hava durumlarına göre kararlaştırabilirsiniz. Balkanlar’ı gezmek istemiyorsanız doğrudan İtalya, Almanya gibi destinasyonlara uçmakta fayda var, zamandan da tasarruf etmiş olursunuz. Aynı şekilde uçak fiyatlarına göre ayrılacağınız destinasyonu da seçebilirsiniz, bir de son şehirde daha çok kalmak isterseniz biletinizin süresi bitmiş olacağından bulunduğunuz şehrin tadını çıkarabileceğiniz bir yer seçmek daha anlamlı olacaktır.

Biz Interrail’a Roma’dan başlamaya karar verdik, dönüşümüz de uygun uçak biletleri dolayısıyla Frankfurt’tandı. Frankfurt’ta 5 günümüz vardı ve gezilecek yerlerini düşünürsek Frankfurt dönüş için hiç de doğru bir seçim sayılmazdı, bunu maalesef hesaba katmamıştık. 21 günlük global pass bilet almıştık. İspanya’yı ve Portekiz’i çok görmek istesek de özellikle Barselona’ya geçmek tren yolculuğu süresi açısından büyük bir vakit kaybı yaratıyordu. Bir de Barselona’ya giden trenin sevimsiz özelliklerini okumuştuk birçok yerde. Dolayısıyla İspanya ve Portekiz’i başka bir seyahatimizde ziyaret etmek üzere Interrail rotamızdan çıkardık. İngiltere de çok gitmek istediğimiz bir ülke olmasına rağmen ayrı bir vize gerektirdiğinden onu da eledik.

Nitelik mi nicelik mi? Nerede ne kadar kalacağınızı ve kaç şehre gidebileceğinizi az çok belirlemek gerekir elbette. Niteliğin ve niceliğin birleşimi en güzeli, bir yerin tadını çıkaramadığınızı düşünüp sırf bir yer daha çok göreceğim diye paldır küldür yeni bir şehre geçmeye gerek var mı gerçekten? Bir şehri sevdiyseniz oradaki seyahatinizi 1-2 gün uzatabilirsiniz, sonraki günlerde daha uzun kalacağınızı sandığınız halde sevmediğiniz şehirler de olacak ve keşke X şehrinde biraz daha kalsaydık diyecekseniz aksi takdirde.

Örneğin, biz Floransa’da yağmurdan sırılsıklam 1 gün geçirince hem şehri sevdiğimizden hem de daha iyi gezebilmek için kalış süremizi 1 gün uzatmıştık. Bazı şehirler de hem konaklama açısından güzel seçenekler sunmadığı hem de pahalı olduğundan kalış süremizi planlarımıza göre kısalttığımız da oldu. Bazı yerlerde de kalış parasını en aza indirmek için uzun yolculukları geceye getirip yataklı kompartımanda kalıyorduk. Ayrıca diyelim ki gittiğiniz bir yeri sevmediniz, hemen şehirden ayrılmak için de yer bulabilirseniz trenle gece yolculuğu ideal.

“Görmeden dönmemeliyim” dediğiniz şehirleri belirleyin. Böylece planlarda değişiklik olması gerektiğinde planınızı ne yönde değiştireceğinizi belirlemek de daha kolay olur.

Bir de sadece ülkelerin en ünlü şehirlerine odaklanmayın, özellikle küçük köylere-şehirlere yapılan tren yolculukları daha da zevkli oluyor. Bu yerler için “Avrupa’da Farklı Rotalar” yazıma göz atabilirsiniz.

Aklımda kalanlar bunlar… Yeni bir Interrail macerasına atılırsam yazıyı güncellerim, merak etmeyin:)