Budva’dan Günübirlik Geziler

skadar gölü

Hazır Budva’ya gelmişken Karadağ’ın diğer güzelliklerini de görmeden dönmeyin derim. Turla giderseniz bahsedeceğim yerleri ekstra gezi olarak sunacaklardır. Bunun dışında Budva merkezde birçok yerel tur buralara uygun fiyatlarla gezi düzenliyor. Ayrıca kendi olanaklarınızla da gidebilirsiniz.

1.Kotor

kotor saat kulesi

Karadağ’ın güzelliklerinden ilki yine Balkanlar turunda da Budva seyahatimde de ziyaret ettiğim Kotor. Budva-Kotor arası da yaklaşık yarım saatlik bir yol. Kotor surlar içinde bir şehir. Dar sokakları, saat kulesi, katedrali, meydanlarındaki kafeleri ve restoranlarıyla oldukça güzel bir yer. Ayrıca surları dışından da fotoğraflamanızı öneririm.

kotor surlar

Kotor’a girişte minimal bir giriş ücreti alınıyor, bu ücrete Kotor’un turistik haritası da dahil. Kotor’a gelirken rehberimizin fotoğraf çekmemiz için otobüsle bizi çıkarttığı virajlı ve dar yolun sonundaki manzarayı da aşağıda paylaşıyorum.

kotor manzarası

2. Perast

Kotor’a gitmişken arabayla 10 dakika mesafede olan Perast’a da bir uğrayın derim. Burası bir denizci kasabası, terk edilmiş bir şehir havasında. Gezebileceğiniz dar sokakları ve kiliseleri var. Yine deniz ürünleri restoranları oldukça fazla. Denize girmek için çok elverişli değil ama şehre girişteki kafenin önünden girilebiliyor. Perast’ın karşısında yapay olarak yapılmış bir ada mevcut, ada üstünde de kilise var. Biz adaya geçmedik; ancak teknelerle geçiş imkanı var.

perast

3. Skadar Gölü

Bir diğer opsiyon da Budva’dan arabayla yaklaşık 1 saat süren Skadar Gölü, burası ulusal park olarak geçiyor ve koruma altında. Giriş ücretleri yine uygun. Göl üstünde küçük teknelerle geziliyor ve 48 metre uzunluğunda oldukça büyük bir göl. Gölde nilüferler ve değişik kuşlar var. Gölde yemek için sanıyorum tek seçenek var, en azından biz pek bir seçenek görmedik. Restoranda fiks menü şeklinde bir menü aldık. Balık, köfte, tavuktan herhangi birini seçebiliyorsunuz. Restoran önünden göle girme imkanı da vardı, ancak girenler yüzmenin oldukça yorucu olduğunu söylediler. Gölde gezmenizi özellikle doğa fotoğrafları çekmeyi sevenler için tavsiye ederim. Huzurlu birkaç saat geçirmek için de ideal.

skadar gölü

4.Porto Montenegro

Son olarak Porto Montenegro gidebileceğiniz diğer bir yer. Burası Karadağ’ın en lüks yerlerinden biri. Yat limanında ünlü kişilerin yatlarını görebilirsiniz. Sahil boyunca yürüyüş yapıp lüks kafelerinde bir şeyler içebilirsiniz. Bence burayı görmeseniz de bir şey kaybetmezsiniz.

porto montenegro

Budva’da konaklama, yeme içme, ulaşım gibi genel bilgiler için “Balkanlar’ın en güzel şehri: Budva” yazıma göz atabilirsiniz.