Bradford’da Gezilecek Yerler

Bradford

Bradford’a özel olarak gezmeye gideceğinizi sanmam ancak sizin de benim gibi farklı sebeplerle yolunuz düşebilir. Örneğin, bazı Büyük Britanya turlarında Bradford daha uygun fiyatlı olduğundan Yorkshire bölgesini gezmek için burada konaklatabiliyorlar ya da Leeds’i ziyaret edecek biri yine uygunluğu nedeniyle konaklama için burayı tercih edebiliyor. Bunun dışında benim gibi Erasmus+ Çalışan Hareketliliği gibi nedenle de gitmek mümkün. İşte bu nedenlerden dolayı hakkında yazmayı düşünmesem de ya yolunuz düşerse diye düşünerek fikrimi değiştirdim.

Bradford ile ilgili benim hiç bilmediğim ve oldukça şaşırdığım şey; Bradford’ın sakinleriydi. Merkeze gittiğinizde kendinizi İngiltere’den ziyade Pakistan’da hissedebilirsiniz, çünkü genellikle burada Pakistan asıllı İngilizler yaşıyor. İngilizler genelde Leeds’de yaşayıp buraya iş/eğitim için gelmeyi tercih ediyorlar.

Braddford’a yolunuz düşerse neler yapabilirsiniz?

Bradford’da yapılabilecek aktivitelerden ilki, alışveriş. Alışveriş için iki adet orta ölçekli alışveriş merkezi ve içlerinde birçok mağaza var; Debenhams’dan Primark’a hepsi Bradford’da. Ben Broadway Bradford’ı hem yemek hem de gezmek amaçlı sıkça kullandım ama Kirkgate’de de Primark ile büyük bir Poundland olduğundan asıl ucuzluğun adresi de burası. Yemek içinse Kirkgate’de neredeyse hiç seçenek yok. Bir de alışveriş merkezleri erken kapanıyor, Pazar günleri de birçok yer açık değil; aklınızda bulunsun.

Bradford Üniversitesi’nin ana kampüsü oldukça yeşil ve kafeteryaların bulunduğu öğrenci merkezi de oldukça iyi. İngiltere’de üniversitelere girmek oldukça rahat olduğundan gelip kampüste de takılabilirsiniz. Ayrıca üniversite merkeze oldukça yakın mesafede, yürüyerek gidebilirsiniz.

Bradford Üniversitesi

Bradford Centenary Square’de ise kapak fotoğrafında olduğu gibi havuz içinde adeta yıkanan çocukları görebilirsiniz. Sabah saatlerinde fıskiyelerin açılmasıyla akşama kadar içinde eğlenecek kadar su biriken bu havuz, çocukların en sevdiği aktivite. Havuz çevresinde birçok restoran ve kafe de bulunuyor. Yine bu meydandaki Magistrates’ Court ise tarihi yapı yoksunluğundan Bradford’da görülüp fotoğrafı çekilebilecek merkezi tek yapı diyebilirim.

Centenary Square’in karşısında yer alan bir diğer görülebilecek yer ise Ulusal Bilim ve Medya Müzesi. Bence Londra’daki Bilim Müzesi’nden çok daha güzel. Hem çocuklar hem büyükler için eğlenceli ve öğretici aktivitelerle dolu. Üstelik İngiltere’deki birçok müze gibi burası da ücretsiz. Müzenin birkaç bina yanında da Alhambra Tiyatrosu bulunuyor, burada da arada güzel müzikaller oynuyormuş.

Lister Park ise oldukça geniş bir park ancak merkeze biraz uzak. Bradford Üniversitesi’nin İşletme Fakültesi hemen parkın yanında olduğundan fakülte ziyaretimde parkı uzaktan da olsa gördüm. Oldukça yeşillik ve huzur veren bir parka benziyordu, fırsatınız olursa belki uğramak istersiniz.

Bradford Çevresinde Gezilecek Yerler

Saltaire

Bradford’a gitmişken Saltaire’e gitmenizi şiddetle tavsiye ederim, Bradford merkezden sonra adeta kuraklık içinde bir vaha gibi geliyor insana. Sonunda bir İngiliz kasabasına geldim diyeceğiniz, o güzelim evlerinin bulunduğu bir İngiliz kasabası. Trenle ulaşmanız mümkün, çok uzak olmadığından taksiyi de tercih edebilirsiniz. Biz taksiyle yaklaşık 20 dakikada ulaştık ancak Bradford taksicileri yol bilmezlikleriyle biraz gıcık olabiliyor. Saltaire’de Salts Mill’e gidebilirsiniz. Zamanında tekstil fabrikası olan bu yer şimdilerde sergilere ev sahipliği yapıyor. Saltaire, Sir Titus Salt tarafından kurulmuş, bu fabrikayı da kasabanın sakinlerinin çalışması için 1853 yılında inşa ettirmiş. Kontrolcü bir yönetici olan Titus, çalışanlarının Pazar günü ayine katılmalarını zorunlu tutarmış. Hatta bu kontrolcü yapısından ötürü Saltaire’de şehre tepeden bakan bir heykeli de mevcut. Ayrıca Saltaire’deki sokaklara Sir Titus Salt’ın çocuklarının adları verilmiş.

Bradford rocket park

Saltaire’de bulunan Roberts Park ise hem oldukça düzenli hem de oldukça büyük. Sakinlik, güneşlenmek, çimlerde piknik yapmak gibi aktiviteler için oldukça uygun. İçinden su geçen yerlerden olduğundan da ayrıca güzel.

Bradford çevresinde gezebileceğiniz bir diğer yer ise Leeds, burada yaşayanlar çok daha gelişmiş olduğunu söylüyorlar. Ben ziyaret edemedim ama sık aralıklarda olan tren ya da otobüs seferleriyle ulaşımı oldukça kolay.

Bradford’da Nerede Yemek Yenir?

Saltaire’de Don’t Tell Titus isimli kafe/restoranda yenebilir. Ben fish and chips yedim, Yorkshire bölgesinden çıkan bir yiyecekmiş zaten. Bence yemek için doğru adreslerden biri. Tatlıları ise harika, yemek yemeseniz bile çikolatalı tatlılarının herhangi birinden sipariş ediniz.

Don't Tell Titus

Bradford merkezde Pakistan nüfusu hakim olduğundan Ortadoğu mutfağı hakim. Alışveriş merkezlerinde ise Subway, KFC gibi klasik fast food seçenekleri mevcut. Elbette her yerde olan Nando’s burada da var.

Bradford’da Konaklama

Hemen tren istasyonu karşısında bulunan oldukça merkezi Great Victoria Otel’de konakladım. Great Victoria Oteli oldukça eski bir binanın günümüzde otel olarak kullanıldığı oldukça şık bir yapı. Meydana da 5 dakika yürüyüş mesafesinde.

Juys Inn ise bir tık daha pahalı olan ancak yine merkezi otellerinden biri. Bradford Üniversitesi’ndekiler tarafından tavsiye edilen bir diğer konaklama seçeneği ise buydu.