Berlin Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumu

Berlin Hayvanat Bahçesi

Frankfurt Botanik Bahçesi’ni yazmamıştım ama Berlin Hayvanat Bahçesi’ni yazıyorum; olacak iş mi? Frankfurt Botanik Bahçesi’ni çok beğenmiştik, üstelik hayatımda gezdiğim ilk botanik bahçesiydi. İkisi de Interrail anılarımız arasında yer edinmiş mekanlar sonuçta:)

Berlin’e gittin de hayvanat bahçesi mi gördün, üstelik sadece 1 günün varken derseniz haklısınız ama ne yapalım Berlin’e çok da hazırlıklı gidemedik. Çok kısa süremiz vardı ve hayvanat bahçesinde bulduk kendimizi. İyi ki de bulmuşuz, çünkü çok sevdik.

Frankfurt’ta da o kadar çok zamanımız vardı ki nereyi gezeceğimizi bilemez haldeydik. Frankfurt’u çok sevdiğimizden değil, son destinasyonumuz olduğundan bu kadar fazla süremiz vardı. Neyse bu başka bir yazının konusu.

Kutup ayısı

Berlin Hayvanat Bahçesi oldukça büyük ve çok çeşitli türleri barındıran, açık ve kapalı alanlardan oluşan bir hayvanat bahçesi. Sanıyorum biz gittiğimiz zamanlarda Türkiye’de bu kadar kapsamlı bir hayvanat bahçesi yoktu. 19,400’den fazla hayvan varmış. Elbette bunların bazıları tüm hayvanat bahçelerinde gördüğümüz türler. Örneğin; gececil canlılar bizim hayvanat bahçelerimizden hatırladığım hayvanlar değil; zaten bu canlıların yaşaması için özel bölümler yaratmak gerekiyor. Gececil canlılar için ayrı bir bölümün yanı sıra kuşlar için ayrı bir bölümü, kocaman bir akvaryumu, akvaryum içinde böcekler ve sürüngenler için ayrı bir bölüm…Biz özellikle akvaryumu beğenmiştik. (Akvaryuma giriş fiyatı ayrı ancak bileti baştan ikisine birlikte girecek şekilde alın derim.) Belirli zaman dilimlerinde de bazı hayvanları beslemelerini izleyebiliyorsunuz, websitesinden saatleri inceleyebilirsiniz.

Berlin Akvaryumu

Çocuklarla vakit geçirmek için ideal, farklı hayvanlarla tanışmak ve tanıştırmak için de. Ayrıca belirli temalar çerçevesinde rehberli turlar ya da fotoğraf turlarına katılabilirsiniz. Ayrıca çocukların yorulmaması için scooter tarzı araçlar ya da bisiklet kiralayabiliyorsunuz. Yemek içinse 2-3 mekan opsiyonu var.

Yıl boyunca açık ancak açılış-kapanış saatleri farklılık gösterebiliyor. En az yarım gününüzü, mümkünse tüm gününüzü ayırmanızı öneririm. Oldukça merkezi bir konumda olduğundan yürüyerek ulaşabilirsiniz. İlla ki araçla gideceğim diyorsanız S-Bahn ya da U-Bahn ile Zoologischer Garten durağında inebilirsiniz. Hem akvaryum hem hayvanat bahçesini birlikte gezmek ikisini ayrı ayrı gezmekten daha uygun fiyatlı. 4-15 yaş arası çocuklar indirimli. Biz yaz döneminde gittiğimizden açık alanların keyfini de çıkarabilmiştik, çocuklarla da en iyi mevsim bu olur sanıyorum.