Bebekle Yurtdışı Seyahati

bebekle seyahat

Bu aralar birkaç arkadaşım hamile. Çok mutlular ama bir taraftan da bebekle gezme fırsatım olacak mı acaba diye endişe etmiyor değiller. Ben de onlardan yola çıkarak böyle bir yazı yazmaya karar verdim. Bu yazımda hangi şehirlerin bebekle gezmek için daha ideal olacağından bahsedeceğim.

Öncelikle bence gezilerinizi turla yapmamanız daha iyi olur, turlar oldukça koşuşturmacalı. Bence tek şehirlik bir gezi planlanmalı ve bu şehir de sizleri yormayacak bir şehir olmalı diye düşünüyorum. Tabi hangi şehir olursa olsun yanınızda bebek arabasını götürmeniz ve hava durumu konusunda temkinli olmanız en iyisi olacaktır.

Prag

Prag gezmek için oldukça rahat bir şehir. Hava durumu da yaz aylarında bebekler için daha uygun, ne aşırı sıcak ne aşırı soğuk.

prag

Her şeyden önce küçük, birçok yeri yürüme mesafesinde olan ve çok fazla yokuşu olmayan bir şehir olmasından dolayı bebek arabasıyla da gezmesinin rahat olacağını düşündüğüm şehirlerden biri Prag. Şehirde müzeler olsa da mutlaka gidilmesi gerekenler arasında yer almadığından bebeğinizin ağlama krizlerinden endişeleneceğiniz bir yer de yok.

Küçük bir şehir olmasına rağmen kalabalığın Venedik-Roma gibi yoğun olarak hissedilmemesi de bebekle gezerken bir avantaj bence.

Valencia-Sevilla

Özellikle kış aylarında havanın o bölgede oldukça yumuşak olması ve yaz dönemi olan turist kalabalığının kış döneminde olmaması bence bu iki şehri bebekle gezmek için ideal kılıyor. Birçok yer yürüme mesafesinde olduğundan gezmesi zor olan şehirler de değil. Valencia ve Sevilla’nın da yer aldığı Büyük İspanya turumuzla ilgili yazıma göz atabilirsiniz.

Belgrad

ada ciganlija

Bahar aylarında 20-25 derece civarı olan sıcaklıkları, birçok görülmesi gereken yerin şehir merkezinde olması ilkbaharda tercih edilecek en uygun yerlerden biri yapıyor Belgrad’ı.

Üstelik otobüsleri de fazla kalabalık değil, çoğu zaman ücretsiz olarak biniyorsunuz; dolayısıyla kısa mesafeler için bile otobüsü tercih ederek rahatça gezebilirsiniz. Taksi fiyatları da oldukça uygun.

Parkları ve doğal alanları da çocuklar için oldukça ideal. Belgrad hakkında daha fazla bilgi için ilgili yazıma göz atabilirsiniz.

Selanik

İlkbahar sonuna doğru diğer bir seçenek ise arabayla da gidebileceğiniz Selanik. Hem hava ısınıyor hem de aşırı kalabalık olmuyor.

Bunlar dışında diğer şehirleri niye tercih etmenizi önermediğimi de anlatmak isterim. Barselona, Madrid kış aylarında Sevilla-Valencia gibi sıcak değil; yazın ise oldukça kalabalık. Paris oldukça büyük bir şehir, toplu taşımalar da kalabalık. Ayrıca bebeğinizle Eyfel kuyruğunda beklemek çok eğlenceli olmayabilir. Roma, Venedik hem dar sokaklarından dolayı hem de kalabalık açısından kötü tercihler. Budva’yı ise Eski Şehrin dar sokakları dolayısıyla tavsiye etmiyorum. Tayland ve Amerika rotaları ise uçakla uzun bir seyahat gerektirdiğinden bebekle tercih edilmese daha iyi olur.

Seyahat ettikçe başka tavsiyelerim de olursa yazıda güncelleme yapacağım.