Avrupa’da Ekonomik Destinasyonlar

prag

Avrupa’ya gitmek istiyor ancak çok da para harcamak istemiyorsanız, en uygun hangi şehirlere gidebilirim diye düşünüyorsanız bu yazı sizin için:) Daha önceki birkaç yazımda ekonomik destinasyonlardan bahsetmiştim ancak tek bir yazıda toplama fırsatım olmamıştı. Ben hemen her şehirde ekonomik seyahat edilebileceğine inansam da bazı şehirlerde gözü kapalı her yerde otururken bazılarında gideceğiniz adresler ünlü hamburger ve pizza zincirleri ve sokak satıcılarından ibaret olmuyor değil.

Ekonomik destinasyonlardan kastım, göreceli bir ekonomik olma durumu çoğunlukla. Elbette Türkiye’den daha uyguna tatil yapabileceğiniz Avrupa şehirleri de var, mesela Lviv bunlardan biri ama çoğunlukla Avrupa’nın kendi içinde diğer şehirlerine kıyasla ekonomik olanlarını anlatıyor olacağım. Öncelikle ekonomik destinasyonlarda kendi gittiğim şehirleri sıralayacağım, sonrasında gitmediğim ancak araştırdığım/duyduğum yerlerden de eklemelerim olacak.

 1. Lviv: Lviv sanıyorum gittiğim en ekonomik yerdi. Konaklama, yeme-içme ve müzelere giriş açısından oldukça uygun fiyatlı. Vizesiz hatta pasaportsuz gidilebiliyor olması da ayrıca ekonomik açıdan cazip hale getirmiyor değil. Uygun uçak biletleri bulmanızın da mümkün olacağı bir destinasyon.
 2. Üsküp & Saraybosna: Aslında bu iki yere turla gittiğim için çok da anlamamıştım uygun olup olmadığını. Yemek için uygun yerlere oturduğumuzu hatırlıyorum, daha sonra programlarda izlediğim kadarıyla uygun fiyatlı kalma yerleri de mevcut. Üstelik yine vizesiz olduğundan bir de vize parası vermeniz gerekmiyor.
 3. Belgrad: Belgrad da merkezindeki kafelerde ve restoranlarda düşünmeden oturabileceğiniz yerlerden. Şehri yürüyerek gezmek mümkün, gerçi turistler de çoğunlukla ulaşıma para ödemeden toplu taşıma kullanmıyor değil. Konaklama fiyatları 1. ve 2. seçeneklere göre bir tık daha pahalı gelmişti. Uygun uçak bileti ise oldukça mümkün.belgrad manzarası
 4. Prag: Vizeli gezdiklerimizin arasında en uygunu Prag’dı diye hatırlıyorum. Diğer ülkelerde hostellerde kalırken burada kahvaltı dahil pansiyona geçmiştik:) Elbette fiyatların uygun hale gelmesinde hala Euro kullanmıyor olmalarının payı büyük. Prag’ın en büyük sıkıntısı uçak biletlerinin pahalılığıydı, o da THY tekelinden çıkmasıyla biraz rahatladı diyebilirim.
 5. Budva ve Kotor: Elbette Budva’yı saymadan geçmek olmaz ama uçak biletlerinin pahalılığı onu geç aklıma getirdi diyebilirim. Üstelik doğrudan Budva ya da Kotor’a uçmuyorsunuz da. Budva, konaklama açısından uygun yerler bulmak mümkün, yeme-içme fiyatları da bize benziyor. Kotor ise yeme-içme açısından biraz daha pahalı olsa da uygun seçenekler de bulmak mümkün.sveti stefan adası
 6. Selanik: Selanik de hem konaklama hem yeme-içme açısından oldukça uygun. Lüks yerlerinde çekinmeden oturabileceğiniz, hatta alışveriş yapabileceğiniz bir şehir. Bazı noktalarda Türkiye’den de ucuz gelecek size. Sanıyorum Yunanistan’daki birçok yerin de uygun olduğunu söylemek yanlış olmaz.
 7. Barselona: Barselona elbette çok çok uygun değil ama İtalya’ya ve Orta/Kuzey Avrupa’daki vizeli şehirlere göre daha uygun seçenekler bulabileceğiniz bir yer. Uçak fiyatları oldukça yükselmiş son zamanlarda ama bahar ayları için daha uygun fiyatlara bulmak mümkün olabilir.
 8. Dubrovnik: Dubrovnik vizeli kategorisine girince oldukça pahalandı elbette, benzer güzelliklerde vizesiz gidebileceğiniz yerler de varken neden Dubrovnik’e gideyim ki dediğinizi duyar gibiyim, çünkü ben de diyorum:) Vizeniz varsa uygun fiyatlı bir yere daha gitsem diyorsanız tercih edin bence. Ayrıca uçak olarak da seçenek olmadığından pahalı, yani yakınında uygun bir yere bilet alıp geçmek şehrin uygun fiyatlarından yararlanmanızı sağlayabilir.

Bunlar benim gittiğim uygun yerler diyebilirim, araştırmalarım sonucu uygun oldukları kanısına vardığım yerler:

 1. Sofya: Bulgaristan’a otobüs ve trenle de ulaşım sağlanabildiğinden çok daha ucuza geliyor. Konaklama fiyatları da oldukça uygun. Yanı başımızdaki komşularımızı keşfetmek en uygunu gibi duruyor:)
 2. Budapeşte: Budapeşte’ye ulaşım için seçeneklerin artmasıyla daha uygun hale gelenlerden. Konaklama, yeme-içme açısından da oldukça uygunmuş. Buradaki tek sıkıntı yine vizeli olması.
 3. Priştine: Priştine, Balkanlarda yer aldığından vize sıkıntısı olmayan ve oldukça uyguna gelen bir yer. Konaklama, yeme-içme, ulaşım açısından birçok seçenek sunuyor.
 4. Bükreş: Romanya da oldukça uygun yerlerden ama vize alınca buraya sıra gelmiyor. Yine de vizem var, bir yere daha gitsem rotasında tercih edilebilir. Elbette şatoları gezmek isterseniz biraz daha pahalıya gelebilir, lokal turları tercih etmekte ya da kendi imkanlarınızla gezmekte fayda var.

Bu şehirlerde fiyatlar nasıl, hangi aylarda fiyatlar en yüksek gibi bilgiler için de “Avrupa’ya Seyahat Etmeden Önce Bilinmesi Gerekenler” yazımdan faydalanabilirsiniz.