Gaudi’nin yarım kalan eseri: La Sagrada Familia

La Sagrada Familia (Kutsal Aile) bazilikası Gaudi’nin tamamlayamadığı eseri. Nitekim ziyarete gittiğinizde de çalışmaların hala sürdüğünü göreceksiniz. Dışardan baktığınızda bir kısmında çalışmaların sürüyor olması foto çekerken de zorlanmanıza neden oluyor.

Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine içine girmeye karar vermiştik, sırayı görünce vazgeçsek mi gibi şeyler aklımızdan geçse de pes etmedik ve bekledik. Neyseki çok gişe var ve sıra çabuk ilerliyor. Dolayısıyla sırayı görüp vazgeçmemenizi öneririm. Buradaki en önemli nokta sıra size geldiğinde biletinizi alıyorsunuz ama biletinizin üstünde yazan giriş saatine göre içeri giriyorsunuz. Belki bu yoğunluğa göre de değişiyordur ama bizim biletimiz 1 saat sonrasınaydı. Karşısındaki parkta veya Mcdonald’s’da falan oyalanabilirsiniz.

İçeriye girdiğinizde öncelikle tanıtım videosunu izleyip sonra gezmeye başlamınızı öneririm. Videoyu izledikten sonra daha anlamlı oluyor; mesela içerideki sütunlara farklı bir gözle bakıyorsunuz; bir ormanda dolaşıyormuşcasına.