Roma’da klasik turist noktası: Colosseum

Roma ColosseumColosseum Interrail gezimde görmek için heyecanlandığım yerlerden biriydi. Sabah saatlerinde gitmemize rağmen içine girmek için uzun bir süre kuyrukta bekledikten sonra çok da umduğumu bulamadığımı itiraf etmeliyim. Dıştan gözüken ihtişamı iç kısmında bulamamıştık. Audioguide almamıza rağmen dinleme noktaları da kalabalık olduğu için birkaç dinleme noktasını atladık. Bu arada öğrenciyseniz öğrenci indirimi var diye sevinmeyin; çünkü sadece AB üyesi ülkeler için geçerli:(

Biz bir tek çıkarken gördüğümüz gladyatör kıyafetleri ve eşyalarının sergilendiği kısmı sevdik ama sırf o kısım için de içine girmeye değmez.

Colosseum’un tam karşısında bir tepe var, bence oraya çıkın ve geniş açıdan Colosseum’un fotoğrafını çekin. Böylece gözünüzde hala ihtişamını koruyor olur:)

Son olarak Colosseum yakınlarında bulunan Roman Forum ve Palatine Hill de hiç bir şey bilmeden gezilince anlaşılmayan bir yerden ibaret. Herhangi bir yerde açıklayıcı yazılar da yoktu maalesef. Bence gezilmesine gerek yok ama çok gezmek istiyorsanız bilgi edinmeden ya da audioguide’sız gitmeyin derim.