Airbnb ile Yurt Dışında Evde Konaklamak

Airbnb ile hem Paris hem Austin’de evde konaklamıştık. Özellikle gideceğiniz yerde otel fiyatları yüksekse, otelde kalmayı sevmiyorsanız veya kalacağınız süre uzunsa Airbnb sizin için çok daha iyi bir tercih olabilir.

Bu yazıyı yazmamdaki sebep ise birçok kişinin henüz Airbnb’den haberi olmayışı ya da bilmediğinden kullanmaya mesafeli duruşu. Ben de her gidişimde Airbnb ile kalan biri değilim elbette ama bu yazımda sizlere Airbnb’nin nasıl çalıştığına dair kendi deneyimlerime ve ev kiralarken nelere dikkat ettiğime değineceğim.

Airbnb Nedir?

Airbnb 2008 yılında Amerika’da kurulmuş, insanlara internet üzerinden birçok ülkede çeşitli konaklama yerleri sunan bir platform. Airbnb’de kişiler evlerini/villalarını ya da benzer konaklama yerlerini kaydedip kişilerin beğenisine sunuyorlar, kişiler de beğendikleri ve bütçelerine uygun bir yer bularak tüm evi ya da ev içindeki bir odayı kiralıyor. Kiralamak deyince uzun süre kiralanmasını düşünmeyin sadece, ev sahibinin özel bir tercihi yoksa ister tek gece ister 1 hafta isterseniz de 1 ay için evi kiralayabilirsiniz. Ayrıca Airbnb’yi Türkçe olarak da kullanmanız mümkün.

Airbnb Nasıl Çalışır?

Airbnb’nin nasıl çalıştığını misafirler açısından anlatmadan önce ev sahipleri açısından anlatmakta yarar olduğunu düşünüyorum. Ev sahipleri evlerini Airbnb’de kiralamaya karar verdiklerinde evin konumu, özellikleri, tüm evi mi yoksa tek bir odayı mı kiraladıkları, konaklama süresi için minimum ve maksimum süreleri, evin fotoğrafları, rezervasyon iptal şartları, misafirin nasıl karşılanacağı, çocuklar için uygun olup olmadığı, depozito isteyip istemediği, günlük ücret ve ödeme bilgilerini girerek kayıt oluyorlar. Kişinin ödeme bilgileri hariç diğer tüm özellikleri misafir adayları görüntüleyebiliyor. Ödeme bilgilerinin gözükmeme sebebiyse misafirlerin ödemeyi Airbnb’ye yapması, ev sahibine ödemeyi ise Airbnb’nin iletmesi. Elbette burada Airbnb kendi hizmeti için olan ücreti keserek ev sahibine iletiyor. Rezervasyon geldiğinde ev sahibinin mail adresine bildirim gidiyor. Misafir tarafından yapılan ödeme ev sahibinin hesabına misafirler konaklamaya başladıktan 24 saat sonra yatıyor. Bunun sebebiyse güvenlik, kullanıcının evin Airbnb’de gösterildiği gibi ya da gösterildiği konumda çıkmaması durumunda mağdur olmaması için Airbnb’nin yaptığı bir uygulama.

evEv sahibi açısından anlatmamın sebebi evler arasındaki konaklama şartlarının farklılığının Airbnb’den değil, ev sahibinden kaynaklandığını anlamak. Yani diyelim ki aynı konumda, birbirine benzer iki ev farklı fiyatlarda ise bunun sebebi ev sahiplerinin farklı fiyatları tercih etmesi. Airbnb ev sahiplerine belirli konumda ortalama fiyatları sunsa da fiyat aralığınız şu ya da bu şekilde olabilir gibi bir kısıtlama getirmiyor.

Misafirler açısından ise daha detaylı anlatacağım.

 • Öncelikle gideceğiniz yeri, kalacağınız süreyi ve kaç kişi olduğunuzu girerek (yetişkin, çocuk ve bebek) arama yapıyorsunuz. Bu aşamada üye olmanız gerekmiyor.
  • Arama yaptığınız yerin altında bulunan oda tipinden “tüm ev, özel oda ya da başkasıyla paylaştığınız müşterek oda” seçeneklerinden birini ya da hepsini seçebilirsiniz.
  • Dilerseniz gecelik fiyat aralığı girebilirsiniz. Eğer oda tipinde tüm evi seçtiyseniz tüm ev için gecelik fiyatlar çıkacaktır, müşterek oda seçtiyseniz kişi başı gecelik fiyatlar çıkacaktır.
  • Bazı evler için ev sahibi kalacak kişiye belirli sebeplerle onay vermek isteyebiliyor. Bu sebepler ev sahibinin takvimi düzenli güncelleyememesinden tutun da gelecek kişinin özelliklerini bilmek istemesine kadar değişebilir. Bazı evlerse onay istemeden anında rezervasyon yapılabilenlerden. Dilerseniz onay beklemeden sadece anında rezervasyon olanları göreceğiniz seçeneği de seçebilirsiniz.
  • Daha fazla filtre kısmında ise yatak odası sayısı, banyo sayısı, kablosuz internet, otopark, asansör gibi daha ayrıntılı filtreler koyabilirsiniz. Bu filtre kısmında dilerseniz “süper ev sahibi” seçeneğini seçerek yılda en az 10 seyahate ev sahipliği yapan, misafirlere yanıt verme hızı yüksek, misafirler tarafından yapılan değerlendirmelerinin en az %80’i 5 yıldızlı olan ve hiçbir rezervasyonu iptal etmeyen ev sahiplerine de ulaşmanız mümkün. Elbette bu seçeneği işaretleme arama sonuçlarındaki sayıyı düşürecektir.
 • Seçimleri yaptıktan sonra evlere bakmaya başlayabilirsiniz.
  • Evlerin içeriğine tıkladığınızda toplam fiyatı, evin tüm fotoğraflarını, harita üzerinde evin konumunu, evde kaç misafirin konaklayabildiğini, olanakları ve özellikleri, ev kuralları, iptal durumunda uygulanan politikayı, uygunluk durumunu, hangi saatlerde check-in ve check-out yapılabileceği ve eve yapılan değerlendirme ve yorumları görebilirsiniz.
  • Ev sahibinin kendini tanıtan bir yazısı, sorulara yanıt verme oranı ve hızı, hangi dilleri konuşabildiği de alt bölümlerde yer alıyor.
  • Evin gecelik fiyatının üstüne, ev sahibinin dileğine göre konulan tek seferlik temizlik ücreti, yine isteğe göre depozito ve Airbnb’nin hizmet bedeli ekleniyor, bu yüzden toplam fiyata bakmak gerekli. Bazı yerlerde de konaklama vergisi eklenebiliyor. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise evin hafta içi ve hafta sonu fiyatı arasında az da olsa bir fark olabilmesi, bu bilgiye fiyatlar kısmında erişmek mümkün.
  • Değerlendirmelerin hepsi Türkçe değil ama Türkçe’ye çevirme özelliği mevcut.
  • Evin detaylarında ev sahibiyle iletişime geçmeniz için bir bölüm de mevcut.
 • Ev sahibiyle iletişime geçmek, beğendiğiniz evleri bir listeye (wish list) kaydetmek veya rezervasyon yapmak içinse üye olmanız gerekiyor. E-posta, Facebook ya da Google ile kaydolmanız mümkün.
 • Rezervasyon yapmadan önce bütün yazılanları dikkatlice okuduğunuzdan emin olun ve ev sahibiyle iletişime geçerek aklınıza takılan soruları sorun ve eve nasıl giriş yapacağınızı öğrenin.
 • Ev sahibinin onay vermesi gereken bir rezervasyon yapıyorsanız aynı anda birçok yer için rezervasyon isteği göndermediğinizden emin olun.
 • Ev sahibine Airbnb üzerinden yapılan ödeme dışında hiçbir ücret ödemeyin. Böyle bir isteği olursa Airbnb ile iletişime geçin.
 • Rezervasyon sırasında kredi kartı ile Airbnb’ye ödeme yapabilirsiniz. Ödemeniz daha önce de belirttiğim gibi iki tarafın da her şeyin beklediği gibi olduğundan emin olması adına konaklamaya başlamanızdan 24 saat sonra Airbnb aracılığıyla ev sahibinize iletilir.
 • Rezervasyonunuzu yaptıktan sonra rezervasyon detayları size e-posta yoluyla iletilecektir.
 • Rezervasyonunuz yaklaştığında bir değişiklik olup olmadığını teyit etmek, hava durumu hakkında bilgi edinmek ya da varış saatlerinizde bir değişikliği bildirmek için ev sahibinizle iletişime geçin. Eğer evden çıkış saatinizin belirlenen süreden daha uzun olmasını istiyorsanız bunu da ev sahibinizle konuşabilirsiniz, sizden sonra bir konuk yoksa çoğu zaman ev sahipleri esneklik tanıyorlar.
 • Oraya gittiğinizde mailde anlaştığınız şekilde eve girişiniz gerçekleşecektir. Paris’te ev sahibimiz ana kapının kodunu iletmiş ve kendisinin bizi karşılayamaması durumunda posta kutusu anahtarını ve posta kutusunun içinde de evin anahtarını bırakmıştı. Paris’te kendisi çıkarken biz giriş yaptık, dolayısıyla anahtarı doğrudan bize teslim etti. Bizi duvarda hoş geldin yazısıyla karşılamış, masaya ekmek ve yiyecek bir şeyler de bırakmıştı, Parislilerin de misafirperver olanları var demek ki:) Austin’de ise hatırladığım kadarıyla ev müstakil olduğundan giriş sadece kodla yapılıyordu, bize gitmeden önce ev sahibi kodu iletmişti.

Airbnb

 • Eve girdiğinizde de beklediğinizden farklı bir durumla karşılaşırsanız ki gerekli araştırmaları yaptıysanız böyle bir şeyin gerçekleşme olasılığı oldukça azdır ama olursa Airbnb ile hemen iletişime geçin ve izlenecek yolu belirleyin. Güvenlik ile ilgili tereddüt yaşarsanız da yine Airbnb Güvenlik Ekibi ile iletişime geçilebilir.
 • Çıkış yaparken de ev sahibinizin söyledikleri dışında evi aldığınız gibi bırakırsanız ev sahibiniz de misafir değerlendirmelerinde sizin için iyi şeyler söyleyecektir. Dönüşte siz de konakladığınız yerle ilgili değerlendirme yapmayı atlamayın ki diğer konuklar da deneyiminizden yararlansın.

Yukarıda yazdıklarımdan daha fazla bilgiyi ve dikkat etmeniz gereken noktaları Airbnb’nin kendi sitesinde bulabilirsiniz, ben bu platformu kullanmıyorsanız böyle bir seçeneğinizin de olduğundan haberdar etmek amaçlı genel bir anlatım yapmak istedim.

Peki, ev tutarken nelere dikkat ediyorum?

 • Konumunun mümkünse merkezi ancak her durumda güvenli bir lokasyonda olmasına. Eğer bu konuda bilgi sahibi değilsem de değerlendirmeleri inceliyor ve ev sahibine soruyorum.
 • Konumunun merkezi değilse toplu taşıma araçlarına yakınlığına.
 • En önemlisi diğer konukların yaptığı değerlendirmelere.
 • Ev sahibinin hangi dilleri bildiğine ve evin tanıtımını hangi dilde yaptığına (ben genelde İngilizce yazanları tercih ediyorum, yerel dilde yazmaları iletişim problemi yaşamamak adına benim için tereddütte kaldığım bir nokta olabiliyor.)
 • Benzer konumdaki otel fiyatlarından daha uygun olmasına.
 • Güvenlik açısından tüm evi kiralıyorum, bu durumda da en az 2 hatta 3-4 kişi olursa daha uygun oluyor fiyatlar. (Ayrıca tüm ev değil de oda kiralayacaksanız couchsurfing daha iyi bir seçenek olabilir ama ben hiç denemediğimden araştırması size kalmış.:))
 • Ev sahibinden hızlı ve tutarlı yanıt alıp almadığıma.

Not: Fotoğraflardaki evlerin Airbnb ile ilgisi yok, varsa da ben bilmiyorum. Lviv sokaklarından birkaç fotoğraf sadece:)