Madrid Çevresinde Gezilecek Yerler

Madrid’de uzun süre vakit geçirecekseniz, örneğin 1 hafta gibi bir süre çevresindeki yerlere de gitmeyi düşünebilirsiniz. Tabi Madrid merkezinde de yapılacak çok aktivite var, özellikle müzeleri ziyaret ediyorsanız ama yine de 1 hafta gibi bir sürede en azından 1-2 günlük çevre gezisi yapılabilir.

Madrid tren ağı oldukça geniş olduğundan yazacağım yerlerin hemen hepsine trenle 1 saatte ya da daha az sürede gidilebiliyor. Biraz daha uzun sürede gitmeyi göze alırsanız tabi Cordoba, Valensiya gibi seçenekler de eklenebilir.

Alcala de Henares

Alcala De Henares nasıl daha önce burayı hiç duymamışım dediğim yerlerden biri. Don Kişot’un yazarı Cervantes’in doğduğu, tarihi üniversitesiyle oldukça meşhur ve öğrencileriyle hareketli olan bir merkezi var. Madrid merkezden de şehir içi ulaşım treniyle 45 dk sürüyor. Taksiyle ise yarım saatte gidebilirsiniz.

Ben iş için gittiğimden birkaç gün kaldım ancak günübirlik gelmeniz de yeterli olacaktır, 1 gece kalabilirsiniz de. Madrid’e göre konaklama oldukça uygun. Hatta burada konaklayıp üşenmezseniz her gün trenle Madrid’e gidebilirsiniz bile. Bir İstanbullu olarak yazımı okuyorsanız pek de üşenmeyebilirsiniz sanıyorum.

Yapılacaklar arasında Cervantes’in evini ziyaret, Alcala Üniversitesi’ni rehber eşliğinde gezmek ve tarihini öğrenmek, arnavut taşlarıyla döşeli Calle Mayor’da uzunca bir yürüyüş ve lokal restoranlarında İspanyol lezzetlerin tadını çıkarmak var. Tabi sadece lokal restoranları yok, üçüncü dalga kahvecileri, biracıları da mevcut, ne de olsa öğrenci şehri. Tabi İspanyollar da sıkça turistik aktivite olarak haftasonu konaklaması için geliyorlar gözlemlediğim kadarıyla.

Detaylı bilgi için Alcala de Henares gezi rehberime buradan, Yeme-İçme rehberime ise buradan ulaşabilirsiniz.

Toledo

Bir zamanlar İspanya’nın başkentinin Toledo olduğunu ve UNESCO Dünya Mirası listesine girdiğini de düşünürsek bugünkü başkentinin yanı sıra burayı da ziyaret etmeden olmaz. Toledo’ya Madrid’den trenle 30 dakikada ulaşabilirsiniz. Biz Büyük İspanya turunda günübirlik ziyaret etmiştik. Tam tadına varamadığım halde sevmiştim, tekrar gitmeyi de planlıyorum.

Toledo Orta Çağ sokaklarını andırmıştı bana. Ayrıca tepeden panoramik bir fotoğrafını çektiğinizde çok hoş gözüküyor. Şehir 4 kuleli bir kale içine kurulmuş. Şehrin panaromik görüntüsü adeta bir labirent gibi. Ben hatırlamasam da sinagog, kilise ve caminin bir arada olduğu zamanının üç kültürlü şehriymiş.

İspanya

Badem ezmesiyle ünlü olması da cabası, çok severim:) Adeta günlük bir atıştırmalık olarak satılıyor burada. Ben burada kalsam öğle yemeğim belli, bence yaz dönemi 1-2 gece konaklanabilir de. Yıllık bazı festivalleri de kutlanıyormuş, bunları takip edip hareketli zamanlarında da gidebilirsiniz.

Cuenca

Cuenca tarihi dokusu, arnavut yolları, adeta uçurumda asılıymış gibi görünen evleriyle görülmeye değer noktalardan biri. Ben Valensiya’dan geçmiştim ancak trenle Madrid’den de 1 saatlik mesafede. Madrid-Valensiya arasında gibi düşünebilirsiniz.

Cuenca da Toledo gibi güzel panaromik fotoğraflar veren yerlerden. Ayrıca renkli evleri, dar sokakları, keyifli meydanlarıyla insanı kendine çekiyor. Ben günübirlik gittim, 1 gece de kalınabilirmiş aslında diyerek döndüm. Gezilecek yerler için bu yazımı ziyaret edebilirsiniz.

Elbette Madrid’den günübirlik gidilebilecek farklı yerler de mevcut ancak ben sadece kendi ziyaret edip beğendiklerimi paylaşmak istedim. Yazının zamanla güncelleneceğini umuyorum:)